آیا می دانید حتی افراد جوان در معرض خطر ابتلا به واریس قرار دارند؟ خوشبختانه، جوانان مبتلا به واریس، گزینه های درمانی زیادی دارند.

رگ های واریسی، معمولاً در بانوان مسن دیده می شود، اما در سنین 20 یا 30 سالگی هم می توان به این بیماری مبتلا شد. خبر خوب این است که چندین گزینه درمانی آسان و ارزان برای این وضعیت وجود دارد. در ادامه به راه های پیشگیری از واریس در جوانی بیشتر می پردازیم. 

واریس چیست؟

واریس، زمانی اتفاق می افتد که دریچه های موجود در وریدها، به درستی کار نکنند. به طور معمول، ورید، وظیفه پمپاژ خون از اندام ها به سمت قلب را برعهده دارد. برای این کار، درون آنها یک سری دریچه یک طرفه قرار دارد که به خون اجازه می دهد تنها در یک جهت جریان داشته باشد. این دریچه ها، از تجمع خون در پاها، یا سایر قسمت های بدن، جلوگیری می کنند.

اگر این دریچه ها به درستی کار نکنند، وریدها به سختی می توانند خون را به قلب برسانند. پس از مدتی، تجمع خون در ورید، باعث انبساط آن می گردد، که ظاهری ناخوشایند و پیچ خورده، ناشی از واریس، ایجاد می نماید.

واریس چیست؟

وریدها، رگ های خونی هستند که خون را به قلب برمی گردانند. دریچه هایی درون وریدها وجود دارد که با باز و بسته شدن خود، خون را به سمت قلب سوق می دهند. وقتی این دریچه ها از کار بیفتند، به روال عادی باز و بسته نمی شوند. این اختلال عملکرد، باعث می شود که خون، به جای اینکه به سمت قلب برود، به عقب حرکت کرده و، به ویژه در اندام تحتانی، تجمع یابد. این برگشت و تجمع خون، می تواند سبب ایجاد واریس شود.

واریس، سبب کش آمدن دیواره وریدها، که ممکن است در حال حاضر ضعیف باشند، می گردد و در نتیجه، رگها به صورت پیچ خورده و آبی رنگ، درست در زیر پوست ظاهر می شوند.

عوامل رایج ایجاد واریس در جوانان

✅یکی از مهمترین دلایل ابتلا به واریس در بالغین جوان، بارداری است. تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، به ویژه افزایش سطح استروژن، می تواند باعث شل شدن و کشیدگی دیواره وریدها شود. این امر، باعث می شود که دریچه، نتواند عرض ورید را کاملا بپوشاند و به طور موثر، از برگشت خون جلوگیری کند. واریس ناشی از بارداری، می تواند در پاها یا در کشاله ران ایجاد و باعث ابتلا به سندرم احتقان لگن گردد.

✅ایستادن یا نشستن های طولانی مدت نیز می تواند به ایجاد واریس در جوانان کمک کند. وریدها، برای بازگرداندن خون به قلب، به فشار ناشی از انقباضات عضلانی در ساق پا و عضلات چهار سر ران متکی هستند. اما، در هنگام کم تحرکی، عضلات انقباض چندانی ندارند و وریدها نیز کمک مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند. به علاوه، ایستادن در تمام طول روز، باعث می شود که خون در ستون های عمودی در پاها قرار گرفته و به دریچه فشاری رو به پایین وارد نماید. ترکیبی از بی تحرکی و ایستادن طولانی مدت، می تواند باعث از کار افتادن دریچه ها و در نهایت ابتلا به واریس شود.

✅با داشتن سابقه خانوادگی، خطر ابتلا به واریس چند برابر می شود. برخی از افراد به طور طبیعی بیش از سایرین، مستعد ابتلا به واریس هستند، بنابراین اگر مادر یا مادربزرگ (یا پدر یا برادر) شما از این بیماری رنج می برند، احتیاط بیشتری داشته باشید.

درمان واریس در جوانی

سالها پیش، بیماران مبتلا به واریس، باید بین رنج بردن از این بیماری یا استفاده از روش های تهاجمی و گران قیمتی مانند تخلیه ورید، یکی را انتخاب می کردند. خوشبختانه آن روزها گذشته است.

امروزه گزینه های سریع و موثر بسیاری برای درمان قطعی واریس وجود دارد، از جمله درمان ترکیبی لیزر واریس پا و اسکلروتراپی و فلبکتومی سرپایی. بیماران معمولاً پس از یکی دو ساعت بعد از مراجعه به خانه باز می گردند.

درمان سریع واریس فواید زیادی دارد. مطالعات نشان می دهد که مداخله زودهنگام برای بیماری وریدی، نه تنها علائم واریس را تسکین می دهد، بلکه به بهبود بیماری های جدی مانند زخم پا نیز کمک می کند.

فارغ از اینکه چند سال دارید، واریس می تواند بسیار آزاردهنده باشد. خوشبختانه، متخصص عروق، می تواند در مورد اینکه کدام روش درمانی برای شما مناسب است، اطلاعات بیشتری به شما بدهد. برای اطلاع از گزینه های درمانی خود، یک جلسه مشاوره با مرکز ترمیم عروقی، تعیین نمایید.

چه کسانی به واریس مبتلا می شوند؟ فقط افراد مسن به این بیماری دچار نمی شوند.

مراقبت های بعد از لیزر واریس پا
درمان واریس در جوانی

چرا وریدهای واریسی معمولاً روی پاها قرار دارند؟

رگ های واریسی، بیشتر روی پاها دیده می شوند، زیرا وریدها خون را، برخلاف جهت جاذبه، به سمت قلب می برند. وجود نشت در دریچه و ضعف دیواره، می توانند حرکت خون را حتی دشوارتر کند.

درمان قطعی واریس پا با 10 راهکار ساده خانگی

چه کسانی به واریس مبتلا می شوند؟

اگر واریس تنها در افراد مسن رخ نمی دهد، چه کسانی به واریس مبتلا می شوند؟

تصور غلط رایج، مبنی بر اینکه فقط افراد مسن دچار واریس می شوند، بسیار منطقی به نظر می رسد، زیرا با افزایش سن، رگ ها و دریچه ها نیز پیر و ضعیف می شوند.

حقیقت این است که، حتی یک زن 20 ساله نیز می تواند به واریس مبتلا شود. برخی افراد، با احتمال بیشتری به واریس مبتلا می شوند و سن تنها یکی از عوامل ایجاد کننده آن است. در اینجا، گروه های دیگری از افراد، که ممکن است مستعد ابتلا به واریس باشند، آورده شده است:

مردان و زنان بالای 40 سال

حدود 22 میلیون زن در سنین 40 تا 80 سالگی به واریس مبتلا هستند. تصور می شود که هورمون های زنانه در ابتلا به این بیماری نقش دارند. در واقع، زنان، با اینکه بیشتر در معرض خطر ابتلا به واریس قرار دارند، تنها کسانی نیستند که به آن مبتلا می شوند. در بین مردان 40 تا 80 سال، 11 میلیون نفر مبتلا به واریس هستند.

زنانی که از داروهای هورمونی استفاده می کنند

 احتمال خطر ابتلا به واریس، در زنانی که از قرص های جلوگیری از بارداری، یا درمان جایگزینی هورمون استفاده می کنند، که گاهی برای کمک به علائم یائسگی تجویز می شود، بالاتر است.

افرادی که دارای سابقه خانوادگی قوی هستند

 اگر سایر اعضای خانواده شما به واریس هستند، احتمالاً شما نیز به آن مبتلا خواهید شد. زیرا تصور می شود که نشت دریچه، یک وضعیت ارثی ست.

افراد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی

 افزایش وزن فشار بیشتری بر دریچه ها و دیواره عروق وارد می کند و احتمال ایجاد واریس را افزایش می دهد. در حالی که وریدهای واریسی ممکن است در هر فردی ایجاد شوند، افراد دارای اضافه وزن یا چاق به طور قابل توجهی بیشتر به آن ها مبتلا می شوند و بیماران چاق معمولاً از علائم شدیدتری نسبت به سایر بیماران رنج می برند. شما در  مقاله رابطه بین وزن و وریدهای واریسی می توانید اطلاعات لازم را به دست آورید. 

احتمال واریس در افراد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی

افراد با سابقه لخته شدن خون یا آسیب به ورید

 هرگونه آسیب به ورید، توسط ضربه یا وجود لخته خون، می تواند به دریچه ها و دیواره عروق آسیب برساند و احتمال تبدیل ورید به واریس را ایجاد نماید.

افرادی که مشاغل کم تحرکی دارند

 اگر یک کار پشت میزی دارید که برای مدت طولانی باید بنشینید، ممکن است دچار واریس شوید. عضلات پاها نقش مهمی در حرکت خون به جلو دارند، اما وقتی مدت طولانی می نشینیم یا می ایستیم، از کمک رسانی عضلات به حرکت دادن خون بر خلاف نیروی جاذبه، جلوگیری می کنیم.

افرادی که ایستاده کار می کنند

 کارگران رستوران، معلمان، مهمانداران و پستچی ها، تنها برخی از مشاغلی هستند که باید به مدت طولانی سر پا بایستند. درست مانند نشستن، ایستادن طولانی مدت نیز می تواند باعث ایجاد فشار بر وریدها و افزایش احتمال ابتلا به واریس شود.

زنان باردار

 در دوران بارداری، جنین در حال رشد، روی وریدهای زیر شکم قرار می گیرد، که این امر می تواند میزان تجمع خون در پاها را افزایش دهد. به طور معمول، واریس در بارداری، پس از تولد کودک از بین می رود.

حتی اگر به هیچ یک از این گروه های پر خطر تعلق ندارید، باید برخی از عوامل خطر ایجاد کننده واریس را بشناسید زیرا هنوز هم احتمال ابتلا به واریس وجود دارد. بعضی از خانم ها، فکر می کنند رگ های واریسی جذاب یا خوشایند نیستند. اما در واقع عوارضی، مهمتر از زیبایی رگ های واریسی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

ابتلا به واریس در بارداری

اگر هریک از علائم زیر را در پاها داشته باشید، ممکن است نشانه ابتلا به واریس باشد و باید با پزشک خود صحبت کنید:

  • تورم در پاها، مچ پا یا کل پا
  • احساس سنگینی یا ناراحتی در پاها
  • تپش یا سوزش در پاها
  • خارش در اطراف رگ ها
  • تغییرات پوستی مانند سفت شدن یا تغییر در رنگ طبیعی

آیا تا به حال، هنگام فکر کردن درمورد واریس، تصور می کردید که برای مبتلا شدن به آن بسیار جوان هستید؟ اگر مشکوک به واریس بوده و علائم فوق را دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید. درمان های واریس، می توانند کمک کننده بوده و سبب تسکین گردند. مجبور نیستید از واریس رنج ببرید.

 

دکتر آرش توفیق

فوق تخصص جراحی عروق و فلوشیپ درمان واریس پا

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر