آزمایش دی دایمر چیست؟

دی-دایمر یک قطعه ی پروتئینی است که در زمان تجزیه شدن یک لخته ی خونی در بدن ایجاد می شود. این پروتئین اغلب غیر قابل تشخیص بوده و یا اینکه در سطوح بسیار پایینی تشخیص داده می شود؛ مگر اینکه بدن به طور مداوم در حال تشکیل و تجزیه ی لخته های خون باشد. در این صورت، سطح آن در بدن به میزان قابل توجهی بالا می رود. این آزمایش، سطح دی دایمر در خون را تشخیص می دهد.

علت انجام آزمایش دی دایمر

زمانی که یک رگ خونی یا بافت دچار آسیب دیدگی شده و شروع به خونریزی می کند، فرآیندی به نام هموستاز برای ایجاد لخته ی خونی به منظور محدود کردن و در نهایت توقف خونریزی، در بدن شروع می شود. در این فرآیند رشته هایی از یک پروتئین به نام فیبرین شکل می گیرد که با همدیگر برای ایجاد یک شبکه ی فیبرینی پیوند می خورند. این شبکه به همراه پلاکت ها به تشکیل لخته ی خون در محل ضایعه تا بهبودی آن کمک می کنند.

زمانی که ناحیه بهبود یافت و دیگر نیازی به لخته ی خون وجود نداشت، بدن از یک آنزیم به نام پلاسمین استفاده می کند تا لخته ها (ترومبوز) را به بخش های کوچک تری تبدیل کند، به گونه ای که قابل حذف شدن باشند. به قطعات جدا شونده ی فیبرین در لخته ی خون، محصول تخریب فیبرین (FDP) گفته می شود که متشکل از قطعات فیبرین به هم پیوسته در اندازه های مختلف هستند. 

آزمایش دی دایمر چیست

تشخیص ترومبوز وریدی در تست دی دایمر

عوامل و شرایط زیادی در ارتباط با تشکیل نامناسب لخته های خونی وجود دارد. ترومبوز وریدی عمیق (DVT) یکی از رایج ترین موارد در این زمینه بوده و شامل تشکیل لخته در سیاهرگ های عمقی داخل بدن و عمدتا در قسمت های پایین پا است.

این لخته ها ممکن است تا اندازه های زیادی رشد کرده و باعث انسداد جریان خون در پاها و ایجاد تورم، درد و آسیب های بافتی شوند. همچنین این امکان وجود دارد که بخشی از لخته شکسته شده و به سمت سایر بخش های بدن حرکت کند.

این «آمبولی» می تواند در ریه ها قرار گرفته و منجر به ایجاد آمبولی ریوی (PE) شود. از آزمایش های دی دایمر برای کمک به جلوگیری از به وجود آمدن یک لخته ی خونی نامناسب (ترومبوز) استفاده می شود.

ترومبوز وریدی

دی دایمر خون باید چند باشد؟

عدد مشخصی برای بالا بودن تست دی دایمر وجود ندارد، پزشک مورد نظر با بررسی تمامی شرایط موجود و بیماری های زمینه ای (در زنان امکان بارداری، و یا ابتلا به بیماری ترومبوز وریدی) بالا بودن سطح دی دایمر را تشخیص می دهند. اما در حالت نرمال سطح دی دایمر باید بین 50 تا 500 متغییر باشد اگر در یک فرد با شرایط سلامتی نرمال این عدد از 500 بالاتر برود، نشانه ی بالا رفتن سطح دی دایمر است. اما اگر فرد بیماری های زمینه ای داشته باشد تشخیص سطح نرمال تست دی دایمر بر عهده پزشک است.

در چه مواردی از این آزمایش استفاده می شود؟

 چند مورد از شرایطی که از آزمایش دی دیامتر برای کمک به پیشگیری از ترومبوز استفاده می شود، به شرح زیر است:

ترومبوز وریدی عمیق (DVT)

✅ آمبولی ریوی (PE)

✅ سکته

ممکن است از این آزمایش برای تعیین این امر استفاده شود که آیا آزمایش های بیشتری برای کمک به تشخیص بیماری ها و شرایطی که منجر به افزایش انعقاد خون می شوند (شرایطی که احتمال ایجاد لخته های نامناسب را افزایش می دهد) لازم است انجام شود یا خیر.

درمان انواع بیماری های عروق وریدی
برای ویرایش متن رویبیماری های عروق وریدی در اثر گرفتگی وریدهای بدن یا تغییر شکل و پارگی و آسیب به آنها ایجاد می شود. وریدها، رگ‌هایی با دیواره‌های نازک هستند که درون آنها مجموعه ای از دریچه‌ها وجود دارد و این دریچه‌ها جریان خون یک طرفه در درون بدن را ممکن می‌سازند. دکمه کلیک کنید

آزمایش D-dimer چه زمانی تجویز می شود؟

معمولا آزمایش دی دایمر زمانی تجویز می شود که فردی با علائم یک بیماری جدی به اورژانس مراجعه می کند (مثلا درد قفسه ی سینه و مشکل در تنفس). و یا اینکه زمانی که فردی دارای علائم ترومبوز وریدی عمیق، از جمله موارد زیر باشد:

✅ درد پا یا حالت حساسیت غیرطبیعی نسبت به فشار یا لمس، معمولا در یک پا

✅ تورم پا، اِدِم

✅ رنگ پریدگی پا

زمانی که شخصی دارای علائم آمبولی ریوی، از جمله موارد زیر باشد، ممکن است این آزمایش تجویز شود:

✅ تنگی نفس ناگهانی، سختی تنفس

✅ سرفه، هموپتیزی (خون موجود در خلط)

✅ درد قفسه ی سینه ی مربوط به ریه

✅ ضربان قلب بالا

چه کسانی نیاز به آزمایش دی دایمر دارند؟

آزمایش D-dimer به طور ویژه زمانی مفید است که پزشک فکر کند چیزی به جز ترومبوز وریدی عمیق یا آمبولی ریوی علت ایجاد این علائم باشد. این یک روش سریع و غیرتهاجمی برای کمک به حذف لخته های غیرطبیعی یا بیش از حد به عنوان عامل اصلی بیماری است.

با این حال، در شرایطی که احتمال وجود آمبولی ریوی بر اساس معاینات بالینی زیاد باشد، دیگر نباید از این آزمایش استفاده کرد.

هنگامی که فردی علائم انعقاد داخل عروقی گسترده، از جمله علائم خونریزی لثه، حالت تهوع، استفراغ، درد شدید عضلانی و شکمی، تشنج و کاهش ادرار را داشته باشد، ممکن است یک آزمایش دی دایمر به همراه شمارش پلاکت، PT، PTT و فیبروژن برای کمک به تشخیص بیماری تجویز شود. هنگامی که شخصی تحت درمان DIC قرار گرفته باشد هم ممکن است از آزمایش دی دایمر برای کمک به نظارت بر روند درمان استفاده شود.

علل و درمان بیماری نارسایی مزمن وریدی (CVI)
زمانی که رگ‌های پا اجازه ندهند که جریان خون به سمت قلب برگردد، نارسایی مزمن وریدی رخ می‌دهد. در حالت عادی دریچه‌هایی موجود در رگ، باعث می شوند که خون به سمت قلب برگردد اما اگر این دریچه‌ها درست کار نکنند؛ جریان خون می‌تواند به عقب باز گردد و در نتیجه باعث تجمع خون در پاهای فرد می‌شود.

کاربرد آزمایش دی دایمر

از این آزمایش برای کمک به حذف لخته های خونی به عنوان علت ایجاد علائم بیماری استفاده می شود. نتیجه ی مثبت دی دایمر، ممکن است نشان دهنده ی وجود سطح غیرطبیعی بالای فرآورده های تخریب فیبرین باشد.

این نتیجه نشان می دهد که ممکن است تشکیل و تجزیه ی قابل توجهی از لخته های خونی (ترومبوز) در بدن وجود داشته باشد، اما مکان و علت آن را نشان نمی دهد. مثلا این نتیجه می تواند حاصل از ترومبوآمبولی ریوی (VTE) یا انعقاد داخل عروقی گسترده (DIC) باشد. معمولا سطح دی دایمر در DIC بسیار بالا می رود. با این حال، سطح بالای دی دایمر همیشه هم نشان دهنده ی وجود یک لخته نیست، به خاطر اینکه عوامل دیگری هم وجود دارند که منجر به افزایش سطح آن می شوند.

در شرایطی مانند جراحیِ اخیرا انجام شده، تروما، عفونت و حمله ی قلبی که در آنها، فیبرین ایجادشده و تجزیه می شود و برخی از سرطان ها و بیماری هایی مانند امراض کبدی که در آنها فیبرین به طور عادی پاکسازی نمی شود، ممکن است سطح دی دایمر بالا برود. بنابراین، معمولا از دی دایمر برای رفع VTE در بیماران بستری در بیمارستان استفاده نمی شود.

🛑همچنین فیبرین در زمان بارداری هم تشکیل شده و تجزیه می شود؛ بنابراین ممکن است در این وضعیت هم سطح دی دایمر بالا برود. 

کاربرد آزمایش دی دایمر

تفسیر نتایج آزمایش D-dimer

نتیجه ی نرمال یا «منفی» دی دایمر (سطح دی دایمر از یک مقدار آستانه ی از پیش تعیین شده کمتر باشد) به این معنی است که به احتمال زیاد شخص مورد آزمایش، وضعیت یا بیماری حادی ندارد که منجر به ایجاد و تجزیه ی غیرعادی لخته ی خونی شود. بسیاری از پزشکان بر این باورند که نتیجه ی منفی این آزمایش روی افرادی که در معرض خطر کم تا متوسط ترومبوز قرار دارند، معتبرتر و مفیدتر خواهد بود.

آزمایش دی دایمر چگونه آزمایشی است؟

غلظت دی دایمر در افراد مسن هم بالا می رود؛ همچنین ممکن است نتایج مثبت کاذبی با سطوح بالای فاکتور روماتوئید (پروتئینی که در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید ایجاد می شود) هم مشاهده شود. آزمایش دی دایمر در کودکان به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

چندین روش مختلف آزمایش دی دایمر وجود دارد. آزمایش دی دایمر فعلی که نتایج کمّی به دست می دهند، معمولا در آزمایشگاه های بیمارستانی انجام می شوند. از آنجایی که آزمایش های مختلفی در واحدهای متفاوت انجام می شوند، نتایج یک آزمایش را نمی توان با دیگری مقایسه کرد.

آزمایش دی دایمر چگونه آزمایشی است؟

عوامل خطر تشکیل لخته ی خون

برخی از عوامل خطر رایج برای تشکیل لخته ی خون نامناسب به شرح زیر است:

 • تروما یا جراحی بزرگ
 • بستری بودن در بیمارستان یا زندگی در خانه ی سالمندان
 • عدم تحرک طولانی مدت؛ این وضعیت می تواند شامل سفرهای طولانی مدت با هواپیما، خودرو و غیره و یا استراحت طولانی مدت در رختخواب باشد.
 • استفاده از قرص های کنترل بارداری یا هورمون درمانی
 • شکستگی استخوان، بستن با گچ
 • بارداری یا وضع حمل اخیر
 • سندروم آنتی فسفولیپید
 • برخی از سرطان های خاص
 • اختلال لخته ی خون ارثی مانند جهش فاکتور V Leiden
 • سابقه ی داشتن ترومبوآمبولی وریدی (VTE)
 • چاقی
 • سیگار کشیدن
عوامل خطر تشکیل لخته ی خون

چه زمانی انجام این کار مفید است؟

با وجود این محدودیت های ذاتی، چندین مورد هم بوده که انجام آزمایش دی دایمر در پزشکی بالینی مفید بوده است. این موارد عبارتند از:

آمبولوس ریوی

در اکثریت افراد مبتلا به آمبولوس ریوی، سطح دی دایمر هم بالا بوده است. با این حال، به خاطر اینکه شرایط بسیار زیاد دیگری هم هستند که منجر به افزایش سطح دی دایمر می شوند، نمی توان به تنهایی از این آزمایش برای تشخیص یک آمبولی ریوی استفاده کرد.

امروزه از آزمایش دی دیمر برای تعیین نیاز به انجام آزمایش های بیشتر، همراه با برآورد ریسک شخص در مورد ابتلا به یک آمبولی ریوی استفاده می شود. پزشکان معمولا از سیستم معیار رد آمبولی ریوی (PERC) به عنوان روشی برای برآورد ریسک آمبولی ریوی استفاده می کنند.

آمبولی ریوی

✔ در افرادی که در معرض خطر کمتری برای آمبولی ریوی قرار دارند، اگر سطح دی دایمر بالا نباشد، آمبولی ریوی اساسا قابل رد است و نیازی به انجام آزمایش های بیشتر نیست.

✔ اگر ریسک آمبولی ریوی در محدوده ی متوسط باشد، آزمایش دی دایمر با سطح پایین نشان می دهد که احتمال وجود یک آمبولی ریوی بسیار پایین است و بیشتر پزشکان، آزمایش های دیگری را انجام نمی دهند.

بنابراین در این دو گروه از افرادی که مورد ارزیابی یک آمبولی ریوی احتمالی قرار گرفته اند، یک آزمایش دی دایمر «نرمال» می تواند بسیار مفید باشد.

ترومبوز وریدی عمیق

تقریبا در تمامی افراد مبتلا به ترومبوز عمیق ریوی فعال، آزمایش دی دایمر سطح بالایی را نشان می دهد. به همین دلیل، یک آزمایش دی دایمر سطح کم می تواند در رد احتمال ترومبوز وریدی عمیق مفید باشد؛ به ویژه در افرادی که علائم بالینی آنها در مورد داشتن ترومبوز وریدی عمیق، زیاد قانع کننده به نظر نمی رسد.

از طرف دیگر، سطح بالای آزمایش دی دایمر بیانگر تشخیص قطعی در مورد ترومبوز وریدی عمیق نیست، به خاطر اینکه شرایط بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که منجر به افزایش سطح دی دایمر می شوند.

چه زمانی باید به متخصص عروق پا مراجعه کنیم؟
هرگونه شرایط غیر عادی که سیستم عروقی را تحت تأثیر قرار دهد، بیماری عروقی محسوب می‌شود. ممکن است تصور کنید متخصص عروق فقط بر بیماری‌هایی تمرکز می‌کند که بر سیستم عروقی تأثیر می‌گذارد، ولی همیشه این‌طور نیست.

آمادگی قبل از انجام آزمایش

برای انجام یک آزمایش دی دایمر، لازم نیست آمادگی خاصی داشته باشید. پزشک شما از یک سوزن نازک برای برداشتن مقدار کوچکی از خون استفاده می کند. هنگامی که سوزن به بدن شما فرو می رود، کمی احساس نیشگون و گزگز می کنید. ممکن است در بخشی از بدن که خون گرفته می شود کمی درد یا کبودی داشته باشید که اتفاقی عادی است.

معمولا نتایج آزمایش را به سرعت دریافت می کنید. معمولا از این آزمایش در بخش اورژانس استفاده می شود.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پری چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون به خیر،پدر من حدود ده روز پیش مشکل درد قفسه سینه،تنگی نفس و کاهش سطح اکسیژن داشتن و نتیجه آزمایش دی دایمر بالا رو نشون داد و احتمال امبولی ریه دادن ولی تو اسکن هیچ لخته ای دیده نشد،الان علائم یه مقدار کم شده ولی دی دایمر همچنان بالاست، ممکنه راهنمایی کنین علت چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   بله امبولی کرده و منشا نامشخصه باید داروی ضد انعقاد مصرف کنن
 • تصویر کاربر فرزاد شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  درود وقت بخیر عزیز آیا زدن واکسن خطرناک هست و در آینده سطح ایمنی بدن پایین میاره؟ و یا ژن انسان رو تخریب یا دستکاری میکنه ؟و یا زمینه زو برای بیماری های دیگه آماده میکنه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   بنظر بنده خیر، واکسن مفیده
 • تصویر کاربر هلیا سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من هفته ۳۶ بارداری هستم .هفته ۳۲ بارداری ازمایش دی دایمر دادم ۹۱۵ بود الان این عدد خطرناک است ونیاز به اسپرین داره یا نه فقط مربوط به بارداری من باید چکار کنم ممنون واینکه من هیچ علائمی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش)
   ته اگر فقط دی دایمر بالاست و سونو متفی است نیاز به دارو نیست
 • تصویر کاربر فلاح سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من ۳۸ سال دارم و طی سه ماه گذشته بعد از کرونا دی دایمر خونم تا ۱۷۰ پایین اومده بود ولی الان ۲۵ روز بعد از واکسن دوز اول دی دایمرم ۴۱۰ شده و پای راستم از داخل احساس گرفتگی داره هم ساق و هم ران . گاهی تنگی نفس و درد قفسه سینه هم میگیرم . اسکن ریه سالم بود . لطفا راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سونو داپلر پا انجام دهید
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب.همسرمن که۵۴ ساله هست ووزن۱۱۰ کیلوگرم چندی پیش با علائم تنگی نفس ودیدایمر۷۰۰۰ بستری شد.تشخیص آمبولی ریه بود که طی دو هفته بصورت وریدی هپارین گرفت.بعد ازترخیص از اپیکسابان استفاده کرد ولی عدد دیدایمر همچنان بالاست ونوسان دارد هفته پیش۱۱۰۰ بود اینهفته۳۸۰۰ پزشکشون گفتن که اکو انجام بشه اگر فشارریه زیاد بود وارفارین شروع کنن.من خیلی نگرانم که ایا این روند درمان درسته یا خیر وچرا عدد دیدایمر بعد از چهارهفته تازه نصف شده.حال عمومیشون خوبه ولی من نگرانم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  درضمن دلیل آمبولی ریه همسرم ژن خانوادگیشون هست والبته چاقی هم میتونه باعثش باشه.
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش)
   مشکل ایشون باید تحت نظر دقیق یک پزشک پیگیری و درمان بشود و باید دقیقا اقدامات پزشک خود را دنبال کنند
 • تصویر کاربر شیما پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دو دز واکسن رو زدم و مدام دی دایمر رو چک میکنم یه بار 770 بود اومد رو 543 الان دوباره شده 613. خواستم بپرسم خطرناکه؟ خیلی نگرانم. دلیل این نوسانات چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 سال پیش)
   چک نکنین خودش میاد پایین
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. دکتر، من تا بیست روز بعد از تزریق دوز اول آسترازنکا از نوزدهم شهریور دچار خونریزی شدید شدم که علیرغم مصرف آهن با دوز بالا دچار بی‌حالی شدید و اختلال حواس شدم. با ادامه خونریزی و وخامت خالم، شبانه از متخصص زنان مشاوره گرفتم و با تجویز داروی مفنامیک اسید و ترنسید خونریزی ظرف دو روز با تهوع، دل‌پیچه و سردرد شدید و خونریزی از بینی قطع شد و البته دارو رو قطع کردم. بعد ده روز خونریزی به مدت شش روز ادامه پیدا کرد. آزمایش کامل خون و هورمون دادم. فاکتور ای اس آر یک ساعته ۲۲ و بالاتر از حد مجاز و دی دایمر هم ۱۳۶۸ و خیلی‌ بالاتر از حد مجاز ۵۰۰ بود. البته سطح پلاکت ۱۸۰ و نرمال بود. چند روز قبل مجدد دو تست رو تکرار کردم. ای اس آر به عدد ۳ رسیده و دی دایمر با اندکی کاهش به ۱۲۴۰ تنزل پیدا کرده (آزمایشات پیوست شده). طبق آخرین تحقیقاتی که در در دانشگاه دوک با همکاری شرکت آسترازنکا و نوارتیس یک ماه قبل در مجله blood منتشر شده، عنوان شده که برای بیماری خونریزی دهنده بعد واکسن با نام vaccine-induced immune thrombotic thrombocytopenia(VITT) هنوز دلیل و درمان مشخصی نمی توان ارایه داد و تجویز داروهای ضدانعقاد خون به دلیل احتمال ادامه و تشدید خونریزی هم نمی شود تجویز کرد. آیا خطر سکته قلبی، مغزی یا ترومبوز ریوی بنده رو تهدید می کند؟ آیا نیاز به مصرف دارو هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 سال پیش)
   فقط اسپیرین
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من ۸ماهه باردارم وجدیدا دکترم برام ازمایش d_dimerنوشته بود والان انجام دادم و سطح ان809هست که زده باید 350باشه الان این یعنی چی ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش)
   کاری لازم نداره نگر اینکه علایم داشته باشید
 • تصویر کاربر فرانک پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب؛ عذرخواهی میکنم مزاحم وقت شما میشم.جواب آزمایشم را برای شما ارسال میکنم. خواهش میکنم در صورت امکان راهنمایی بفرمائید. من تقریبا چند سال هست که دی دایمر و ESR بالا دارم و واقعا با وجود بررسی های متعدد علتی مشخص نشد
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 2 سال پیش)
   مشکلی نیست نیاز به پیگیری هم نیست
 • تصویر کاربر شیما پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  آقای دکتر،. در سوال قبلی که در مورد تزیرق دو دز واکسن برکت و افزایش دی دایمر طی یک هفته بعد از 18 روز از تزریق دز دوم، افزایش دی دایمر از 480 به 770 و فریتین117 به 124 ازتون سوال کردم. پزشک قلب و عروق به من قرص آلاکوئیت 2.5 داده و گفته روزی یکبار تا 10 روز بخورم به خاطر دی دایمر 770. به نظر شما این قرص مناسب من هست؟ منظورم این هست که ایا این قرص قوی هست و من دچار مشکل میشم؟ ایا اسپرین مناسبتر نبود؟؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 2 سال پیش)
   طبق نظر پزشک معالجتون عمل کنید
درحال دریافت اطلاعات