شایع‌ترین انواع گرفتگی رگ پشت ساق پا، موقع خواب اتفاق می‌افتد و معمولا به‌خاطر درد وحشتناکی که دارد، شما را از خواب بیدار می‌کند. گرفتگی عضلات پا دقیقا چیست و چه کسانی ممکن است به آن دچار شوند و علت گرفتگی رگ پا در خواب و گرفتگی ماهیچه ساق پا چیست؟

بیماری عروق محیطی پا

بیماری عروق محیطی (PAD) مشکلی است که برای عروق تأمین کننده پا رخ می دهد. این مشکل به دلیل باریک شدن عروق پا اتفاق می افتد و منجر به کاهش جریان خون در پا و آسیب به اعصاب و بافت های پا می شود.

علت گرفتگی عروق پا

بیماری عروق محیطی به دلیل آرترواسکلروز رخ می دهد. آرترواسکلروز زمانی اتفاق می افتد که مواد چرب (پلاک) بر روی دیواره رگ ساخته شده و باعث باریک شدن یا به اصطلاح گرفتگی عروق شود. دیواره رگ ها ضخیم شده و نمی توانند به جریان خون بیشتری اجازه عبور دهند.

در نتیجه، ماهیچه های پا، زمانی که تحت فشار هستند (مانند زمان ورزش یا راه رفتن)، مقدار کافی خون و اکسیژن دریافت نمی کنند. اگر گرفتگی عروق شدیدتر شود، حتی در زمان خواب و استراحت نیز خون و اکسیژن کافی به ماهیچه های پشت ساق پا نمی رسد.

گرفتگی عروق، یک مشکل رایج و جدی است. این مشکل اغلب در سنین بالای 50 سال اتفاق می افتد اما زنان بیشتر به آن دچار می شوند. افرادی که دارای مشکلات زیر هستند، بیشتر در معرض گرفتگی عروق قرار دارند:

 • کلسترول غیر نرمال
 • دیابت
 • بیماری قلبی (بیماری عروق کرونر)
 • فشار خون بالا (هایپرتنشن)
 • بیماری های کلیوی شامل همودیالیز
 • مصرف دخانیات و سیگار
 • سابقه سکته قلبی و مغزی
دکتر آرش توفیق

آیا می دانستید درمان های لیزری جایگزین جراحی شده اند؟

گرفتگی عروق در مراحل حاد و پیشرفته با دارو قابل درمان نیستند اما نیازی نیست نگران باشید زیرا روش های پیشرفته کم تهاجمی، جایگزین جراحی های رایج شده اند. اگر شما هم دچار گرفتگی عروق شده اید، می توانید هرچه سریعتر جهت درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری از طریق شماره زیر اقدام به تعیین نوبت دکتر آرش توفیق متخصص عروق نمایید:

گرفتگی ماهیچه ساق پا چیست؟

گرفتگی عضلات پا، انقباض قوی و دردناک ماهیچه‌های پا است که شما هیچ نقشی در به‌ وجود آمدن آن ندارید. این گرفتگی کاملا ناخواسته ایجاد می‌شود. به‌طور کلی دو نوع گرفتگی عضلات داریم:

1- گرفتگی ساق پا به علت ورزش

یکی از آن‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که در حال ورزش‌کردن هستید. ماهیچه‌ای در پا وجود دارد که موقع دویدن می‌گیرد. این اتفاق برای دونده‌های خیلی سریع، به‌طور کلی دونده‌ها و بازیکنان فوتبال اتفاق می‌افتد. دلیل این اتفاق این است که ماهیچه‌ها نسبت به میزان اکسیژنی که رگ‌های خونی به آن‌ها می‌رسانند، خون بیشتری نیاز دارند.

2- آسیب ستون فقرات

بعضی از افراد به‌دلیل آسیب‌رسیدن به ستون فقرات، شیمی‌درمانی یا دیگر بیماری‌ها، عصب‌هایشان دچار آسیب می‌شود. آسیب عصب ها می تواند در نهایت منجر به گرفتگی عضلات شود. شایع‌ترین نوع گرفتگی، گرفتگی رگ پشت پا در شب مخصوصا زمان استراحت است.

علت درد ماهیچه پا در شب

درد ماهیچه پشت ساق پا

گرفتگی ماهیچه در خواب معمولا دردی است که حدود چند دقیقه طول می‌کشد و به‌دلیل انقباض ناگهانی، ناخواسته و شدید ماهیچه‌ها اتفاق می‌افتد. گرفتگی عضلات در هنگام شب معمولا شامل، عضلات ساق پا و عضلات پا می‌شود. گرفتگی ماهیچه ساق پا اگرچه بیشتر در افراد بالای 50 سال شایع است ولی می‌تواند در افراد جوان‌تر و کودکان هم اتفاق بیفتد. 

اگرچه گرفتگی عضلات پا یا ضعف پا در هنگام خواب برای مدتی دردناک است، اما به خودی خود خیلی خطرناک نیست. بنابراین، ماهیچه پشت ساق پا به این معنی نیست که شما ممکن است دچار حمله قلبی، سکته یا مریضی دیگری شده باشید.

علت درد و گرفتگی عضلات پا در خواب

بیشتر گرفتگی‌های عضلات که در هنگام شب اتفاق می‌افتند، هیچ دلیل مشخصی ندارند. با این حال عدم فعالیت کافی و یا استفاده از توالت های ایرانی می تواند از علل گرفتگی ماهیچه ها به حساب آید.

مطالعات نشان می‌دهند که انجام چند حرکت کششی قبل از خواب، منجر به کاهش میزان گرفتگی عضلات پا می‌شود.

هم‌چنین داروها و بعضی شرایط پزشکی هم باعث گرفتگی عضلات پا می‌شوند. داروهای ادرار‌آور (دیورتیک) و بعضی از قرص‌های فشار خون باعث درد ماهیچه پشت ساق پا می‌شوند. علاوه بر این، مصرف قرص‌های استاتین (statins) هم منجر به گرفتگی رگ پشت پا در خواب می‌شود که به نظر می‌آید امروزه بیشتر افراد بالای 60 سال برای درمان کلسترول بالا این قرص را مصرف می‌کنند.

درمان گرفتگی رگ پشت پا در خواب

درمان رگ پشت پا در خواب

✅ زمانی‌که دچار گرفتگی رگ پشت پا در خواب می‌شوید، انجام حرکات کششی برای ماهیچه منقبض‌شده می‌تواند درد را از بین ببرد. می‌توانید پنجه‌ پای خود را به سمت زانویتان بکشید یا اگر در توان‌تان هست، روی لبه یک استپ ورزشی یا پله بایستید و پاشنه پایتان را به سمت پایین هل دهید.

✅ اگر خیلی دچار گرفتگی عضلات پا می‌شوید، باید با جراح عروق خود صحبت کنید. ممکن است اگر تحت درمان هستید، با تعویض داروهایتان مشکل برطرف شود.

✅ ممکن است برای تشخیص میزان پتاسیم، منیزیم و کلسیم لازم باشد تا آزمایش خون انجام دهید. هم‌چنین باید برای انجام حرکات کششی و قدرتی نیز برنامه‌ای داشته ‌باشید.

✅ سعی کنید همیشه آب کافی بنوشید تا بدن کم آب نشود. موردی که من خودم آن را خیلی دوست دارم قرار دادن ملحفه و پتو در انتهای تخت است تا پاهایتان فضای کافی برای کشش داشته‌باشند و چیزی مزاحم آن‌ها نباشد.

 در گذشته گرفتگی عضلات در شب با دارویی به اسم کینین (quinine) درمان می‌شد، دارویی که شهرتش به این خاطر بود که در دوزهای کوچک در آب کینین همراه با نوشیدنی تونیک وجود داشت ولی امروزه این دارو خیلی توصیه نمی‌شود زیرا دوزهای سنگین کینین، عوارض جانبی شدیدی را به همراه دارد.

درمان گرفتگی عضلات پا در بارداری

اگر حامله هستید و مشکلات گرفتگی عضلات پا در شب دارید، چون در سه ماه سوم بارداری هستید، بسیار طبیعی است ولی باید سعی کنید مرتب ورزش کنید و حرکات کششی انجام دهید. معمولا در سه ماه سوم بارداری نمی‌توانید سریع حرکت کنید، پاهایتان کمی پف می‌کند و دوست ندارید راه بروید. باید تلاش کنید مرتب حرکت کنید، عضلات‌تان را کشش دهید و آب کافی بنوشید. 

ورزش در بارداری

در مورد مصرف مکمل‌های کلسیم و منیزیم هم با پزشک خود صحبت کنید زیرا کمک بزرگی به شما می‌کند.

علائم گرفتگی عروق پا که می تواند سبب سکته و حتی مرگ شود، چیست؟

گرفتگی عضلات و بیماری کرونا

همانطور که می دانید بیماری کرونا چند ماهی است که زندگی و روند طبیعی افراد را تحت تاثیر قرار داده است. اگر شما به علت کرونا، مجبور به دورکاری از جمله پشت میز نشینی هستید، در نظر داشته باشید که برای جلوگیری از کوتاه شدن عضلات پشت ساق پا، نیاز است که روزانه نیم ساعت ورزش هایی مانند پیاده روی و حرکات کششی مخصوصا در قسمت پا را انجام دهید.

فراموش نکنید که اگر گرفتگی عضلات خیلی زیاد برایتان اتفاق می‌افتد و اجازه نمی‌دهد خواب راحتی داشته‌باشید، باید با پزشک خود صحبت کنید.


دکتر آرش توفیق فوق تخصص جراحی عروق

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناشناس جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر توفیق
  وقتتون بخیر
  من یک دختر 17 ساله هستم که چند وقته شبا یا لحظه ای ک میخوام بخوابم یا وقتی ک خوابم رگ پشت پام میگیره ، شما نوشتین ک چند دقیقه طول میکشه ولی برای من حداقل تا نیم ساعت درد دارم
  و با ماساژ یکم آرومش میکنم
  دردش کمه ولی طولانی و عذاب آور
  نمیزاره بخوابم
  خیلی اذیتم میکنه
  اینم بگم ک اتاقم همیشه سرده
  تحرکم زیاد نیست
  و بیشتر وقتایی اینطوری میشم ک در طول اون روز تحرک زیاد داشتم
  برای کرونا میترسم پیش پزشک برم
  لطفا اگر چیز جدیی هست بگید ک من به چ پزشکی باید مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش)

   اواریس، دسک کمر و کمبود ریز مغزی ها و ویتامین ها. یکی از اینهاست

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود پنج روز هست رگهای پشت ساق پا و کشاله ران و در قسمت کلیه ها و کمر گرفتگی شدید دارم به طوری که نزدیکهای صبح اصلا نمیتوانم تحمل کنم و به علت شلوغی درمانگاهها در لندن برای کرونا نمیتوانم به دکتر مراجعه کنم و لی این وضع هم تحملش سخت هست ایا میشود به کرونا نسبت داد یا خیر باتشکر از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش)

   بله درد بدن از اولین علائم کوروناست

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من بعضی موقع ها دچار ورم انگشت دست یا بازو و مچ دست و انگشتان پا و مچ پا میشم بدون اینکه ضربه ای بهش بخوره ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش)

   بنظرم بهتره از نظر بیماریهای روماتیسمی بررسی شوید

 • تصویر کاربر وی‌۲ چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و خسته نباشید

  حدود دو هفته میشه مرتب روزی چند بار
  عضلات پام و کمرم میگیره (حتی در خواب) با درد شدید
  که باید حتما بلند بشم و پاشنه پامو به زمین برسونم
  یا وقتی در خواب به طرفین میچرخم عضله کمرم میگیره

  (در روز چندین بار نگشتای پام قاطی میکنن!!)

  پ.ن ؛
  شاید بعضی روز‌ها اصلا آب ننوشم (البته چایی زیاد مینوشم)
  تحرک اصلا ندارم، همیشه خونه‌‌ام و متاسفانه سیگاری، سن ۳۰ سال
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 هفته پیش)

   یا مشکل از کمره یا عروق

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. من چند روز پیش یه تصادف جزئ داشتم که مچ پا زیر موتور گیر کرد. تا دو روز بعدش فقط درد داشتم بدون هیچگونه تورم مچ یا خون مردگی.. به علت شلوغی بیمارستان ها مراجعه کردم به شکسته بنده خانگی.. گفتند در رفتگی و مو بردگی داره حالا جا انداختن دردش کمتر شد اروم تر هست... ولی هنگام بلند شدن از خواب پام سنگین هست و عظله ساق پام درد میگیره... مثل گرفتگی ولی چند قدم که راه میرم نرم میشه.. خواستم بدونم طبیعیه یا نه... الان هیچگونه درد در ناحیه مچ پا ندارم ولی راه که میرم وقتی از جا بلند میشم همین عظله ساق پام اذیت میکنه....
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   با درود 

   بنظر مربوط به ارتوپدی باشه. به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. 

 • تصویر کاربر امیری دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  باسلام خانم خانه دار هستم ۴۱ ساله بیشتر مواقع ساق پاهایم در خواب میگیرد ودرد شدیدی دارد و سه روز پیش تا کنون هم میان دو کتفم خیلی درد گرفته ولی بیماری قلب و دیابت ندارم علت گرفتگی چیست باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   با درود

   كمبود ويتامين منيزيوم روي می تواند از علل درد شما باشد. 

 • تصویر کاربر نازنین سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام.. خسته نباشید... پسرم 12 ساله است...شبها در خواب عضله پشت ساق پا میگیره، میخواستم بدونم علت و راه درمانش به چه صورتی است. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۶ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   با درود

   بايد به متخصص اطفال مراجعه بشه و آزمايشات انجام شه

 • تصویر کاربر ملیحه یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. من 51 سالمه و الان حدود 4 ماهه که شب ها هنگام خواب پاهام حالت گز گز دارند به طوری که اصلا نمیتوانم بخوابم. از پارسال هم درد مقطعی در قفسه سینه داشتم. ممنون میشم علت را بفرمایید و راهنمایی کنید که برای درمان چه مراحلی را باید طی کنم. باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام

   به دكتر قلب و دكتر مغز و اعصاب مراجعه كنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر