واریس چیست؟

وریدهای واریسی به وریدهای بزرگ و متورم که از پوست پاها و دست ها بیرون می زنند گفته می شود. این حالت به دلیل عدم گردش و زمانی که دریچه ها از جریان خون به سمت عقب جلوگیری می کنند، ایجاد می شود. هنگامی که این دریچه ها از کار بیفتند، خون به جای جریان داشتن به سمت قلب در وریدها جمع می شود و در نتیجه وریدها بزرگ می شوند.

فیزیوتراپی برای واریس چیست؟

فیزیوتراپی برای واریس یک روش درمانی است که بر روی دریچه های وریدی ناکارآمد یا وریدهای واریسی متمرکز است و به بهبود طبیعی آن ها کمک می کند. وریدهای واریسی به وریدهای بزرگ شده با رنگ آبی یا بنفش گفته می شود که از پوست بیرون می زنند. آن ها معمولاً به دلیل فشار وارد شده در اثر ایستادن طولانی مدت بر روی  پاها ایجاد می شوند.

فیزیوتراپی برای واریس

مهم ترین مرحله ی آن شامل آموزش بیمار برای رسیدن به نتایج بهتر پس از درمان می باشد. آموزش تغییرات سبک زندگی به بیمار بسیار مهم می باشد. از مهم ترین راهکارها می توان به کنترل وزن، مراقبت از اندام ها و تمرینات مطلوب برای انعطاف پذیری عضلات ساق پا و مفصل مچ پا اشاره کرد.

در حالی که وریدهای واریسی ممکن است در هر فردی ایجاد شوند، افراد دارای اضافه وزن یا چاق به طور قابل توجهی بیشتر به آن ها مبتلا می شوند و بیماران چاق معمولاً از علائم شدیدتری نسبت به سایر بیماران رنج می برند. برای اطلاعات بیشتر مقاله رابطه بین وزن و وریدهای واریسی را بخوانید.

علت نمایان شدن رگ های قرمز روی ران پا چیست؟

واریس و درمان آن با فیزیوتراپی

واریس یک بیماری شایع می باشد. وریدهای واریسی اغلب روی ساق و ران پاها ایجاد می شوند اما می توانند در هر ناحیه ای از بدن ایجاد شوند. ورید واریسی پس از 25 سالگی شایع می باشد. فیزیوتراپی درمان قطعی واریس نمی باشد.

فیزیوتراپی درمانی برای آسیب یا بیماری با استفاده از روش های فیزیکی می باشد، به عنوان مثال قدم زدن، ماساژ و ورزش به جای مصرف داروهای متعدد. فیزیوتراپی به معنای درمان فیزیکی است و اجازه می دهد تا خون به طور منظم جریان یابد.

پیشگیری از واریس در جوانی؛ علائم و بهترین راه درمان

مزایای فیزیوتراپی برای واریس

فیزیوتراپی به درمان فیزیکی گفته می شود. زمانی که نوبت به درمان واریس می رسد، فیزیوتراپی عمدتا به بهبود گردش خون در ساق و ران پاها کمک می کند. فیزیوتراپی می تواند مزایای زیر را نیز فراهم کند:

  • می تواند وریدهای آسیب دیده را بدون استفاده از دارو یا جراحی تهاجمی بهبود بخشد.
  • فیزیوتراپی واریس در پاها می تواند استرس و دردی را که فرد پس از ساعت ها ایستادن احساس می کند، تسکین دهد.
  • همچنین تورم و ناراحتی را کاهش می دهد.

درمان های مختلف واریس

وریدهای واریسی را می توان با فیزیوتراپی بدون مصرف دارو یا تحت عمل جراحی درمان کرد.

5 روش ساده که در آن ها از فیزیوتراپی برای درمان واریس های پا استفاده می شود:

  1. استفاده از جوراب های واریس

جوراب های واریس از جنس الاستیک بوده که اطراف ورید واریسی را می پوشانند. از این جوراب ها در مراحل اولیه واریس ها استفاده می شود. استفاده از جوراب های واریس نقش مهمی در پیشگیری و همچنین درمان واریس دارد. این جوراب ها پاها را محکم فشار می دهند تا به گردش خون کمک کنند. همچنین به تسکین درد، ناراحتی یا تورم در پاها کمک می کنند. این جوراب ها برای افرادی که ساعت های طولانی می ایستند، بسیار مفید است.

  1. پیاده روی

پیاده روی یک روش آسان برای درمان واریس می باشد. روزانه 15-30 دقیقه پیاده روی می تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد. پیاده روی یک روش عالی برای افزایش گردش خون در پاها می باشد.

هنگام پیاده روی، نواحی صافی که حداقل استرس را بر روی مفاصل شما ایجاد می کنند انتخاب کنید و همچنین از پله ها خودداری کنید. هنگام پیاده روی کفش راحتی بپوشید.

پیاده روی برای درمان واریس

  1. بالا نگه داشتن پا

تمرین لیفتینگ پا، یک تمرین فیزیوتراپی مفید برای واریس است تا خون را به عقب بازگرداند. به دو روش می توان لیفتینگ پا را انجام داد. نشستن و خوابیدن به پشت.

  • نشستن – با خم شدن به سمت دیوار یا پشت خود را صاف نگه دارید. پاها را در مقابل بدن به سمت بالا بلند کنید تا تقریباً 45 درجه زاویه داشته باشد. این کار را هر روز حدود 20 تا 30 دقیقه تکرار کنید.
  • دراز کشیدن به پشت – دراز بکشید و دستان خود را نزدیک پاها قرار دهید و کف دست را به سمت پایین قرار دهید. هر بار یک پا را بلند کرده و برای یک دقیقه به صورت عمود نگه دارید و به آرامی پایین بیاورید. همین کار را با پای دیگر تکرار کنید. هم چنین می توانید هر دو پا را عمود در هوا بلند کرده و مچ پا را بچرخانید و می توانید مانند قیچی پاهای خود را به صورت صلیبی نگه دارید.
  1. تکان دادن پا

این روش درمانی، یک تمرین فیزیوتراپی ساده برای واریس پاها می باشد که می توانید آن را در حالت نشسته یا ایستاده انجام دهید. این تمرین برای افرادی که به دلیل برخی شرایط از انجام سایر تمرینات ورزشی محروم هستند، مفید می باشد. پاهای خود را از جلو تا عقب، از پاشنه تا انگشتان پا تکان دهید (آن ها را به بالا و پایین حرکت دهید). این حرکت را هر زمان که دوست داشتید می توانید انجام دهید.

❗ این مقاله را حتما بخوانید: علت خستگی پاها از زانو به پایین چیست؟

  1. شنا کردن

شنا به واریس ها کمک می کند و باعث انسداد خون در پاها می شود. افقی بودن هنگام شنا، باعث افزایش جریان خون در وریدهای پا می شود.

ورزش‌‌ های مضر برای مبتلایان به وا‌‌ریس

فیزیوتراپی برای وریدهای واریسی چگونه اثر می گذارد؟

علت اصلی وریدهای واریسی عدم فعالیت طولانی مدت پاها می باشد. تمرینات فیزیوتراپی برای وریدهای واریسی باعث بهبود گردش خون می شود.

مدیریت فیزیوتراپی برای وریدهای واریسی معمولاً شامل تمریناتی مانند شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری یا هر نوع حرکت آهسته دیگر است تا گردش خون در پاها بهبود یابد. یک ورزش ساده می تواند گردش خون از پاها به قلب را تنظیم کند.

این مقاله را حتما بخوانید: عوارض ناشی از عدم درمان واریس چیست؟

تمرینات فیزیوتراپی وریدهای واریسی شامل موارد زیر می باشند:

✅ قدم زدن، راه رفتن، دویدن

روزانه نیم ساعت پیاده روی می تواند گردش خون را بهبود بخشد.

✅ دوچرخه سواری

یک دوچرخه ثابت در سالن بدن سازی یا یک دوچرخه معمولی می تواند پاهای شما را به اندازه کافی گرم کند تا باعث بهبود واریس ها شود. اگر در خانه دوچرخه ثابت یا دوچرخه معمولی ندارید، باید ورزش پا را انجام دهید. برای این تمرین، به پشت دراز بکشید، پاها را بلند کنید، هر دو پا را از زانو خم کنید و شروع به حرکت دادن پاها در هوا کنید، انگار که یک پدال خیالی را در هوا رکاب می زنید.

دوچرخه سواری برای درمان واریس

✅ بالا بردن پاها

به پشت دراز بکشید و پاها را صاف کنید. به آرامی یک پا را بلند کرده و چند ثانیه نگه دارید. خیلی آهسته آن را پایین بیاورید و شروع به بالا بردن پای دیگر خود کنید. همین روند را چند مرتبه تکرار کنید.

✅ لانجیز

صاف بایستید. یک پا را به سمت جلو حرکت دهید تا جایی که به زاویه 90 درجه برسد. به آرامی، پای خود را به موقعیتی که شروع کردید، بازگردانید. همین کار را با پای دیگر خود انجام دهید. همین روند را چند مرتبه تکرار کنید.

لانجیز برای درمان واریس

✅ تکان دادن پا

می توانید یکی از حالت های نشسته یا ایستاده را انتخاب کنید. پاهای خود را به عقب و جلو بچرخانید. این کار را از پاشنه پا تا انگشتان پا انجام دهید.

در برخی موارد، فیزیوتراپیست ها ممکن است از الکتروتراپی برای درمان وریدهای واریسی استفاده کنند. روش های الکتریکی در فیزیوتراپی برای وریدهای واریسی به تسکین درد و بهبود گردش خون کمک می کند.

دکتر آرش توفیق

فوق تخصص عروق و درمان واریس پا

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر