چاقی یکی از عوامل اصلی ایجاد وریدهای واریسی است، اما بسیاری از بیماران از تاثیر وزن بر سلامت بدن، آگاهی ندارند. اگرچه ممکن است ارتباط بین آن ها آشکار نباشد، اما درک آن می تواند در موفقیت در مدیریت بیماری شما تفاوت ایجاد کند.

در حالی که وریدهای واریسی ممکن است در هر فردی ایجاد شوند، افراد دارای اضافه وزن یا چاق به طور قابل توجهی بیشتر به آن ها مبتلا می شوند و بیماران چاق معمولاً از علائم شدیدتری نسبت به سایر بیماران رنج می برند. ما شما را در رابطه بین وزن و وریدهای واریسی راهنمایی خواهیم کرد.

علائم بیماری وریدی

 • درد یا سنگینی در پاها
 • خستگی در پاها
 • تغییر رنگ در مچ پا و ساق پا (قرمزی یا تیرگی)
 • سفتی در پاها
 • تشکیل وریدهای واریسی
 • تجمع مایعات یا ادم پدال
 • تسکین درد هنگام بالا بردن یا تغییر موقعیت پاها
 • حساسیت به تماس
 • پاهای بی قرار
 • تشکیل زخم
 • خارش یا سوزش پوست

وریدها، دریچه ها و عملکرد آن ها

بیماری وریدی، همانطور که در بالا ذکر شد، با عوامل مختلفی شروع می شود که به ناتوانی وریدهای قسمت پایین بدن در فشار خون از پاها به قلب شما کمک می کند. دریچه های وریدی جریان خون را در جهت مناسب حفظ می کنند. با این حال، عملکرد ناکارآمد دریچه منجر به خون اضافی منتظر گردش از یک قسمت ورید به قسمت دیگر می شود و باعث گسترش این وریدها می شود. گسترش دیواره های ورید باعث کشش شده و این کشش تا جایی ادامه می یابد که ورید دیگر قادر به مقاومت و آرامش در حالت عادی خود نباشد و در نتیجه باعث برجستگی وریدهای قابل مشاهده شود. ورم و پاره شدن رگ های واریسی یک روش مطمئن برای تشخیص این مسئله است که برای شما اتفاق می افتد.

علائم بیماری های وریدی

انواع بیماری های وریدی

 • نارسایی مزمن وریدی (CVI)

نارسایی مزمن وریدی در سراسر جهان یک مشکل بسیار رایج است، چه در نتیجه بارداری، ژنتیک، نژاد، رابطه جنسی یا بی حرکتی باشد. افزایش وزن ممکن است روند درد و ناراحتی وریدی را شروع کند، اغلب در صورت عدم کنترل، پاهای بی قرار و مشکلات حرکتی را به دنبال دارد. بنابراین اگر اکنون برخی از این موارد را احساس می کنید، ممکن است دچار نارسایی مزمن وریدی شوید که با افزایش سن علائم آن پیشرفت می کند.

 • نشت دریچه ها و وریدهای استرسی (واریس)

رگ های قرمز روی ران پا پس از افزایش وزن قابل توجه و عوامل ژنتیکی، در پاها برجسته می شوند. وریدهای واریسی وریدهای سطحی تحت فشار هستند که در مردان و زنان بالای 60 سال شایع می باشند، اما ممکن است در افراد بسیار جوانتر، به خصوص با سابقه خانوادگی، ایجاد شوند. زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به واریس قرار دارند، اگرچه در هر دو جنس بسیار شایع است.

 

چرا ورید های واریسی شکل می گیرند؟

برای درک تأثیر وزن بر وریدها، بهتر است بدانید که در مرحله اول چه عواملی باعث ایجاد وریدهای متورم می شوند.

کار وریدهای بدن انتقال خون به قلب است. وریدهای قسمت پایین ساق پا کار سخت تری نسبت به بقیه سیستم های وریدی دارند زیرا آن ها مجبورند بر خلاف نیروی جاذبه و وزن بدن کار کنند تا خون را به عقب تر، به قلب برسانند. وزن بیشتر به معنای فشار بیشتر به آن وریدهای پایین پا است.

با گذشت زمان، این وریدها در قسمت پایین ساق پا به دلیل فشار مداوم روی آن ها آسیب می بینند. دریچه های کوچک داخل ورید ها که معمولاً خون را در یک جهت حرکت می دهند، می توانند فرسوده شوند و اجازه می دهند خون بجای حرکت در جهت مستقیم به قلب، به داخل ورید برگردد. این روند منجر به تورم و ضعیف شدن ورید و در نهایت ایجاد واریس می شود که می توانید در قسمت خارجی پا مشاهده کنید.

 

چگونه اضافه وزن باعث بروز واریس می شود؟

اضافه ورن 2 مشکل اصلی ایجاد می کند:

1. اضافه وزن فشار بیشتری به وریدهای ساق پا وارد می کند که می خواهند خون را به سمت عقب به قلب برسانند.  این فشار بیشتر علائم ناراحت کننده ای را برای شما به همراه دارد.

2. افزایش وزنی که در قسمت خارجی بدن مشاهده می کنید تنها بخشی از این معادله است. در حالیکه به مصرف خوراکی های ئر کالری ادامه می دهید، چربی بیشتری نیز در بدن تجمع می شود که این چربی داخلی می تواند باعث فشار بر عروق مجاور شود، جریان خون را محدود کرده و فشار وارده به وریدها را افزایش دهد.

ناحیه دیگری که در آن چربی جمع شده و مستعد آسیب می باشد پشت زانو است. وقتی این ناحیه به دلیل تجمع چربی منقبض می شود، وریدهای قسمت تحتانی ساق پا باید خیلی بیشتر کار کنند تا خون به قسمت بالایی پا و سپس به قلب برسد.

در نتیجه وریدها فشرده می شوند و  سبب ایجاد واریس می شوند.

تاثیر اضافه وزن در ایجاد وریدهای واریسی

تاثیر اضافه وزن بر سلامت ورید

کم تحرکی و ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی بدون در نظر گرفتن وزن مهم نیستند. اما اگر اضافه وزن دارید، فشار اضافی که به دلیل اضافه وزن به بدن وارد می شود می تواند باعث ایجاد آسیب های جدی به وریدها و دریچه های آن ها شود.

وریدها لوله های تحت فشاری هستند که برای حرکت خون به سمت بالا کار سختی انجام می دهند اما فشار در این ورید ها می تواند بسته به موقعیت ما و میزان فشار به نیمه تحتانی بدن در هر زمان از افزایش وزن متفاوت باشد. راه رفتن فشار روی وریدهای ما را کاهش می دهد زیرا ساق های پا به گردش خون وریدهای پا کمک می کنند. اضافه وزن بیشتر، این مکانیسم را بی اثر می کند. فشار بیشتر از بالا به معنای فشار بیشتر برای حرکت گردش خون شما می باشد. برای کاهش فشار در پاها و ناحیه لگن، کاهش وزن علائم را بهبود می بخشد اما آگاه ، فعالیت و مراقبت طولانی مدت لازم است.

انواع بیماریهای عروق وریدی چگونه درمان می شوند؟

تاثیر کاهش وزن بر درمان واریس

هنگامی که هم با اضافه وزن روبرو هستید و هم با وریدهای متورم، سخت است که بدانید ابتدا به کدام مشکل بپردازید. پاسخ به این سوال معمولاً به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت. ممکن است دریابید که اندکی کاهش وزن به تسکین علائم کمک می کند تا بتوانید به طور منظم ورزش کنید و وزن کم کنید. در آن مرحله، شما ممکن است تصمیم بگیرید که برای از بین بردن وریدهای دردناک، درمان وریدی را دنبال کنید تا بتوانید تلاش های خود را برای کاهش وزن افزایش دهید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام 22 سالمه وبه تازگی پشت زانوهام خطهای قرمز رنگ میبینم آیا اینا واریس چرا اینطوری شده باید برم دکتر یاخوب میشن اطرافیانم میگن به خاطر وزنمه ولی وزنم 60
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 سال پیش)
   ممنکنه ارثی باشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر