چگونه واریس اطراف بینی را از بین ببریم؟

در این مقاله بررسی می‌کنیم که درمان مویرگ های کنار بینی چگونه انجام می شود. در کلینیک‌های پیشرفته درمان واریس از جدیدترین تکنولوژی و به‌روزترین روش‌ها استفاده می‌کنند تا تعداد رگ‌های عنکبوتی روی بینی را به حداقل برسانند.

همراه با بالا رفتن سن تغییراتی در بدن ایجاد می‌شود. این تغییرات بخشی از زندگی ما بوده ولی اغلب باب میل ما نیستند. در نتیجه، زمانی‌که در بعضی از نواحی بدن مثل پاها، دست‌ها یا بینی رگ‌های کوچک و نازکی پدیدار می‌شوند، کاملا طبیعی است که بخواهیم آن‌ها را از بین ببریم. این خطوط نازک، رگ‌های عنکبوتی نام دارند. خوشبختانه رگ‌های عنکبوتی به‌راحتی از بین می‌روند.

علت ایجاد مویرگ های بینی چیست؟

چرا ما مویرگهای شکسته در صورت خود داریم؟

دکتر توفیق توضیح می دهد: “رگ های قرمز در صورت و اطراف بینی می تواند به دلیل شرایط مختلفی ایجاد شود که بیشترین آسیب از اشعه خورشید است.”

با گذشت زمان، اشعه خورشید درم پوست را نازک می کند، که باعث کاهش کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک می شود.

درمان مویرگ کنار بینی

 “با این اتفاق، رگ های خونی کمی آشکارتر می شوند و نزدیک به محل اتصال بین اپیدرم و درم ظاهر می شوند.” معمولاً این رگهای عنکبوتی که کمی بزرگ شده اند، در واقع مویرگهای کوچک ناکارآمد هستند.

مویرگهای قرمز اطراف بینی معمولاً با لیزر درمان می شوند.

دلیل ایجاد رگ‌های عنکبوتی روی بینی با دلیل ایجاد این رگ‌ها در دیگر نواحی بدن کمی متفاوت است. موضوع این است که صورت شما از نظر بافت، حجم استخوانی و پوست با دیگر قسمت‌های بدنتان تفاوت دارد. در واقع، صورت شما یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدنتان است. در ادامه می‌توانید بعضی از دلایل ایجاد رگ‌های عنکبوتی روی صورت را بخوانید.

سن

در مورد بالارفتن سن خیلی صحبت کرده‌ایم زیرا یکی از اصلی‌ترین دلایل ظاهر‌شدن رگ‌های واریسی یا رگ‌های عنکبوتی روی پوست، افزایش سن است. هرچه سنمان بالاتر رود، رگ‌ها ضعیف‌تر می‌شوند، به‌همین دلیل زمانی‌که به آن‌ها فشار وارد شود و آسیب ببینند، روی پوست ظاهر می‌شوند.

رادیکال‌های آزاد

اگر در مورد رادیکال‌های آزاد اطلاعی ندارید باید گفت که رادیکال‌های آزاد، ذرات رادیواکتیو کوچکی هستند که در جو معلق هستند. زمانی‌که الکترون یا نوترون از یک اتم گرفته می‌شود، حجم اتمی خود را از دست می‌دهد و به رادیکال‌های آزاد تبدیل می‌شود و بر خلاف میلش به‌دنبال قسمت گم‌شده‌اش می‌گردد. در این شرایط اتم هر ذره‌ای را که پیدا کند مثل لگوی اسباب‌بازی به آن متصل می‌شود و مولکول‌های ناپایدار جدیدی را به‌وجود می‌آورد. این اتفاق می‌تواند ساختار ژنتیکی را تغییر دهد و منجر به بعضی نقص‌ها و بیماری‌ها شود.  

 

سبک زندگی

سیگار‌کشیدن، سبک زندگی و سلامت‌تان به‌طور مستقیم با روشی که رگ‌های عنکبوتی روی صورت شما ظاهر می‌شوند و هم‌چنین بروز دیگر بیماری‌های عروقی ارتباط مستقیم دارد. زمانی‌که ورزش نمی‌کنید، خواب کافی یا تغذیه مناسب ندارید، ممکن است به‌مرور زمان روی صورت‌تان رگ‌های عنکبوتی مشاهده کنید. هر زمان که می‌توانید باید سبک زندگی‌تان را کمی تغییر دهید.

اگرچه سن، رادیکال‌های آزاد و سبک زندگی نقش مهمی را در ایجاد رگ‌های عنکبوتی روی صورت‌ ایفا می‌کنند، عوامل دیگری هم وجود دارند که باعث تلانژکتازی (گشادشدگی مویرگ‌ها) می‌شوند. این عوامل شامل موارد زیر است:

روش های درمان واریس کنار بینی

کلینیک‌ واریس دکتر آرش توفیق راه‌های درمان نوینی را برای از بین بردن سریع رگ‌های عنکبوتی پیشنهاد می‌کنند. این روش‌ها، حالت تهاجمی ندارند و همان روز درمان می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید. این روش‌ها به شرح زیر هستند:

اسکلروتراپی

در درمان اسکلروتراپی، یک محلول نمکی به رگ‌های عنکبوتی نازک تزریق شده و منجر به از هم پاشیدگی آن‌ها می‌شود. خطوط تیره در نهایت توسط پوست جذب می‌شوند و دیگر روی پوست مشخص نیستند. اسکلروتراپی در دیگر قسمت‌های بدن مثل دست‌ها، سینه‌ها، غوزک پا و پاها هم استفاده می‌شود.

امواج رادیویی

در این روش از انرژی رادیوفرکانسی استفاده می‌شود تا ابتدا رگ‌های عنکبوتی روی بینی را ببندد و بعد آن‌ها را از بین ببرد. این درمان، نوعی روش حرارتی است که از یک دستگاه مداد مانند برای دنبال‌کردن رگ‌هایی استفاده می‌شود که نیازی به آن‌ها نیست. این کار باعث بسته‌شدن رگ و در نهایت از هم پاشیدن آن‌ها می‌شود. بعد از این مرحله، رگ‌ها توسط پوست جذب می‌شوند. نتیجه این درمان خیلی سریع قابل مشاهده است.

لیزر اَبلیشن

افراد گاهی برای درمان رگ‌های کوچکی که روی صورت و بینی‌شان ظاهر می‌شوند، روش لیزر ابلیشین را ترجیح می‌دهند. در طول این درمان، یک لیزر کوچک رگ‌های سطحی که زیر سطح پوست ایجاد شده‌اند را هدف قرار می‌دهد. ممکن است برای تکمیل دوره درمان و از بین رفتن کامل رگ‌ها، مجبور باشید چند بار برای انجام لیزر مراجعه کنید.

زمانی‌که برای مشاوره به یک کلینیک تخصصی مراجعه می‌کنید، متخصصان با تجربه در مورد روش‌های مختلف برای از بین بردن رگ‌های عنکبوتی روی بینی‌تان با شما صحبت می‌کنند.

 

جلوگیری از رگ‌های عنکبوتی صورت

راه‌های زیادی وجود دارد که از ایجاد رگ‌های عنکبوتی روی صورت و بینی‌تان جلوگیری می‌کند. اغلب می‌توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مثل کاهش مصرف الکل یا ترک سیگار جلوی بروز رگ‌های عنکبوتی را بگیرید. با این حال، اقدامات طولانی‌مدتی هم هست که می‌تواند در پیشگیری از این مشکل به شما کمک کند.

صورت خود را بشویید

برای شستن صورت‌تان از پاک‌کننده‌های خیلی قوی استفاده نکنید. لایه‌برداری پوست به‌جای کمک به پوست بیشتر به آن آسیب می‌رساند بنابراین باید کمتر از آن‌ها استفاده کنید. اگر شما از پاک‌کننده صورت مخصوص پوست‌های خشک استفاده می‌کنید، به یاد داشته‌باشید که باید برای حفظ رطوبت پوست صورت‌تان از مرطوب‌کننده استفاده کنید. از ترکاندن جوش‌های صورت خودداری کنید.

از کرم ضدآفتاب استفاده کنید

از بزرگ‌ترین عوامل ایجاد رادیکال‌های آزاد، اشعه فرابنفش یا UV خورشید و سیگارکشیدن است. سعی کنید در ساعاتی از روز که تابش نور خورشید خیلی شدید است در معرض آن قرار نگیرید و فراموش نکنید که برای بیرون‌رفتن همیشه از کرم آفتاب استفاده کنید.  

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

سعی کنید غذاهایی مصرف کنید که به تغذیه کبدتان کمک کند و از مصرف بیش از حد الکل خودداری کنید. عوارض جانبی کبد ناسالم، اغلب پدیدارشدن رگ‌های عنکبوتی است. هم‌چنین عدم مصرف غذاهای خیلی تند و فرآوری‌شده می‌تواند از مشکلات دیگری که باعث ایجاد رگ‌های عنکبوتی می‌شود، پیشگیری کند.

واریس کنار بینی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

رگ‌های عنکبوتی آسیبی به بدن نمی‌رساند و باعث بروز علائم دیگری نمی‌شود. افرادی که از رگ‌های عنکبوتی رنج می‌برند می‌توانند با فهمیدن دلیل اصلی آن، از پیشرفتش جلوگیری کنند.

در بعضی شرایط، رگ‌های پاره‌شده روی صورت ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی جدی باشد. اگر از دلایل ایجاد رگ‌های عنکبوتی مطمئن نیستید، برای معاینه و تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

مشاهده رگ‌های پاره‌شده روی صورت یکی از مشکلات رایج زیبایی است. بسیاری از روش‌های درمانی پزشکی و توصیه‌های خانگی می‌تواند این مشکل را کاهش دهد یا از بین ببرد و به‌طور کلی سلامت پوست را بهبود دهد.

دکتر آرش توفیق

متخصص درمان واریس و جراح عروق

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید جهت درمان مویرگ گوشه های بینی چه اقدامی باید انجام دهم لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق جمعه ۲۳ دی ۱( 1 سال پیش)
   در کلینیک ما ار اف میشود و خوب میشود
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام من یسری رگهایی کنار بینی دارم که طاهر بینی رو زشت کرده . الان عمل کردم ایا باید قبل عمل لیزر میکردم؟ چه مدت زمانی بعد از عمل میتونم لیزر کنم و هزینش چقدر؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش)
   ۶ ماه بعد
 • تصویر کاربر عرفان سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر هزینه ی لیزر برای رگ های اطراف بینی حدودا چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   با منشی تلفنی مطرح کنین
 • تصویر کاربر حنا یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .ببخشید رگ های عنکبوتی کناربینی خیلی آزارم میده یعنی دوسوراخ تنفس بینی این رگ ها خیلی پررنگ و واضح دیده میشه ومن همیشه و هرجا با کرم پودر روشو میپوشونم خیلی خجالت میکشم اگه کسی ببینه ‌خواستم بپرسم راه درمانش چیه ؟ دارویی داره ک من ازداروخانه تهیه کنم که معالجه شه یا نه باید به یه متخصص مراجعه کنم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   دارو که ندارد ولی با ار اف سوزنی صورت میشه درمانش کرد.باید مراجعه کنین
 • تصویر کاربر نسرین یکشنبه ۳ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام من چند سال با مشخص شدن مویرگها ی صورت مواجه هستم والان داره بیشتر میشن خواهشا کمک کنید که چه مراحلی انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق یکشنبه ۳ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   ار اف سوزنی مخصوص رگهای صورت

درحال دریافت اطلاعات