جراحی تیروئید به دلایل مختلفی انجام می شود و این دلائل ممکن است شامل حذف نودول های علامت دار تیروئید، حذف کیست های تیروئیدی که به طور مکرر عود می کنند، مدیریت گواتر، بیماری گریوز و نیز مدیریت یا درمان سرطان تیروئید باشد. هدف از عمل جراحی تیروئید از بین بردن بخشی یا تمام غده تیروئید است. بعد از عمل جراحی تیروئید، بیمار معمولا یک شب را در بیمارستان خواهید گذراند. 

عوارض بعد از عمل تیروئید

پزشک جراح شما در رابطه با جراحی و علت انجام آن به شما توضیحاتی خواهد داد. مانند هر عمل جراحی دیگری، جراحی تیروئید نیز دارای خطرات و ریسک است. به عنوان مثال خطر خونریزی بعد از عمل وجود دارد، اما احتمال آن بسیار کم است. 

خطر عفونت به حدی پایین است که حتی گاها نیازی نیست به طور منظم و روزانه آنتی بیوتیک مصرف کنید. 

همچنین خطر صدمه رسیدن به اعصاب مهم گردن که به آن ها عصب های حنجره راجعه گفته می شود، بسیار پایین است. این اعصاب تارهای صوتی را کنترل می کنند.  آسیب دیدن این اعصاب می تواند بر صدای شما تاثیر بگذارد. 

غدد پاراتیروئید در نزدیکی غده ی تیروئید قرار دارند و ممکن است در طی عمل جراحی تیروئید، دچار آسیب دیدگی شوند. آسیب دیدن غدد پاراتیروئید می تواند به افت سطح کلسیم خون منجر شود. همچنین احتمال کمی وجود دارد که داروی بیهوشی روی شما تاثیر خوبی نگذارد.

با این حال، حدوداً احتمال بروز عوارض در عمل جراحی تیروئید بسیار کم است و معمولا نسبت به مزیت های به دست آمده درمانی آن ناچیز است. جراح شما قبل از انجام عمل جراحی این اطلاعات را با شما در میان خواهد گذاشت و به تمامی سوالات شما پاسخ خواهد داد.

تصویر غده تیروئید

اقدامات قبل از عمل تیروئید

پس از اینکه برای عمل جراحی شما برنامه ریزی شد، مقدماتی برای ارزیابی ها و آزمایش های قبل از عمل جراحی انجام می شود. آزمایش های قبل از عمل جراحی ممکن است شامل چند مورد نمونه گیری خون، تصویر اشعه ایکس از قفسه سینه و آزمایش EKG یا نوار قلب باشد.

پزشک شما دستور انجام این آزمایش ها برای شما تجویز خواهد کرد و محل انجام آنها را به شما خواهد گفت. اگر شما داروهایی مانند آسپیرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مصرف می کنید، باید یک هفته قبل از عمل جراحی از مصرف این داروها خودداری کنید. شب قبل از عمل جراحی باید از خوردن غذا و آشامیدن مایعات پرهیز کنید و شب را خوب بخوابید.

مراحل عمل جراحی تیروئید

سعی کنید که حداقل ۲ ساعت قبل از زمان تعیین شده برای عمل جراحی در بیمارستان حضور داشته باشید. در حین عمل جراحی، خانواده ی شما می توانند در سالن انتظار منتظر بمانند.

به شما بیهوشی عمومی داده می شود تا در طول عمل جراحی متوجه درد و ناراحتی نشوید. همچنین بالش های خاصی در زیر گردن شما قرار داده می شود تا سر شما به عقب خم شود.سپس برشی در پایین ترین بخش گردن شما ایجاد می شود که طول آن تقریبا 7 تا 10 سانتیمتر است. 

با استفاده از لنزهای بزرگنمایی، جراح غده تیروئید و ساختارهای مرتبط را در آن مشاهده می کند و نسبت به مشکلی که دارید، تمام و یا بخشی از غده ی تیروئید را حذف می کند. در برخی از موارد، عمل جراحی تیروئید شامل برداشتن غدد لنفاوی و سایر ساختارها خواهد بود. 

پس از اتمام عمل جراحی، برشِ ایجاد شده بخیه زده می شود و سپس با نوارهای استری و یک پانسمان گاز خشک پوشانده می شود. این عمل جراحی به طور کلی بین دو تا سه ساعت طول می کشد و بعد از عمل جراحی، چند ساعت در اتاق بهبودی (ریکاوری) خواهید ماند. طی مدت زمانی که در این اتاق هستید، علائم حیاتی شما و روند بهبودی از بیهوشی به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

جراحی غده تیروئید

دوران نقاهت بعد از عمل تیروئید

 • هنگامی که احساس خستگی می کنید استراحت کنید.
 • خواب کافی به شما کمک می کند تا سریع تر بهبود پیدا کنید.
 • در هنگام دراز کشیدن، دو یا سه بالش زیر سر خود قرار دهید تا سر شما بالا قرار بگیرد.
 • سعی کنید هر روز راه بروید و هر بار چند قدم بیشتر از روز گذشته راه بروید.
 • آرام و آهسته گام بردارید و مدت زمان راه رفتن خود را هر بار کمی بیشتر کنید.
 • راه رفتن باعث افزایش جریان خون می شود و از ایجاد سینه پهلو و یبوست جلوگیری می کند.
 • از انجام فعالیت های بدنی شدید و بلند کردن اجسام سنگین به مدت سه هفته بعد از عمل جراحی و یا تا زمانی که پزشک به شما گفته است خودداری کنید.
 • به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی نباید گردن خود را بیش از حد به عقب بکشید.
 • از پزشک جراح خود بپرسید که چه زمانی می توانید دوباره رانندگی کنید.
 • اگر برش ایجاد شده برای عمل جراحی ترشح نداشته باشد، می توانید دوش بگیرید.

در غیر این صورت حتما با پزشک خود تماس بگیرید و از دستورالعمل های پزشک جراح خود پیروی کنید. 

بهبود و ریکاوری در منزل

دوره ی نقاهت و بهبودی برای اکثر افراد بین یک تا دو هفته است. توصیه می شود که به مدت یک هفته پس از عمل جراحی رانندگی نکنید. هیچ محدودیت خاص دیگری وجود ندارد. بسته به میزان بافت تیروئیدی که برداشته شده و دلیل عمل جراحی شما، ممکن است تحت هورمون درمانی (سینتیروئید یا سیتومل) قرار بگیرد. پزشک وضعیت موجود را با شما در میان خواهد گذاشت.

بعد از عمل تیروئید چه بخوریم؟

اگر بلعیدن غذا برا شما دردناک است، می توانید از خوردن یخ های خوش طعم، نوشیدنی های خنک و بستنی شروع کنید. در مرحله بعدی می توانید از غذاهای نرم مانند انواع پودینگ ها، ماست، کنسرو یا میوه های پخته شده، تخم مرغ آب پز و میکس شده، انواع املت و پوره ی سیب زمینی استفاده کنید.

از خوردن غذاهای خشک مانند چیپس یا سبزیجات خام که باعث خراشیده شدن گلوی شما می شوند، خودداری کنید. همچنین از نوشیدن آب پرتقال یا مصرف غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی که ممکن است گلو را اذیت کنند خودداری کنید.

اگر بلافاصله بعد از نوشیدن مایعات سرفه می کنید، سعی کنید مایعات غلیظ تری مانند اسموتی ها را بنوشید. ممکن است متوجه شوید که پس از عمل جراحی، روده ی شما به طور منظم کار نمی کند و یا دچار یبوست شده اید.

این امری طبیعی است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. سعی کنید در حین استفاده از سرویس بهداشتی زور نزنید. شاید لازم باشد برای رفع این مشکل به طور روزانه از مکمل های فیبردار استفاده کنید. اگر بعد از گذشت چند روز یبوست شما بهبود پیدا نکرد، از پزشک خود در مورد مصرف یک ملین ملایم مشورت بگیرید.

داروها

 • پزشک به شما خواهد گفت که آیا می توانید داروهای سابق خود را مصرف کنید یا خیر.
 • او همچنین زمان مصرف مجدد داروهای قبلی شما را به شما خواهد گفت.
 • پزشک شما همچنین دستورالعمل مصرف داروهای جدید را به شما خواهد داد.
 • اگر آسپرین یا برخی دیگر از داروهای رقیق کننده خون را مصرف می کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید مصرف مجدد آنها را شروع کنید یا خیر و اینکه چه زمانی می توانید دوباره آن ها را مصرف کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل پزشک خود را به طور دقیق درک کرده اید.
 • طبق دستور پزشک از داروهای مسکن استفاده کنید و از مصرف خودسرانه ی این داروها خودداری کنید.
 • اگر پزشک دارویی را برای درد تجویز کرده است، آن را طبق دستور تجویز شده مصرف کنید.
 • اگر پزشک داروی ضد درد برای شما تجویز نکرده است، از پزشک خود در رابطه با مصرف داروی مسکن بدون نسخه مشورت بگیرید.
 • اگر فکر می کنید داروی مسکن تجویز شده، معده ی شما را اذیت می کند:
 • دارو را پس از خوردن غذا مصرف کنید (مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که این کار را نکنید).
 • از پزشک خود بخواهید تا داروی مسکن دیگری را برای شما تجویز کند.
 • ممکن است پزشک شما برای پیشگیری از بروز برخی مشکلات پس از جراحی برای شما کلسیم تجویز کند.
 • کمبود کلسیم ممکن است باعث بروز احساس گزگز و بی حسی در اطراف دهان، دست ها، انگشت ها و پاها شود.
 • ممکن است پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد.
 • آنها را درست طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.
 • به هیچ عنوان زمانی که احساس بهتری پیدا کردید، مصرف آنها را به صورت خودسرانه قطع نکنید.
 • شما حتما باید آنتی بیوتیک را تا آخر دوره ی تجویز شده توسط پزشک به طور کامل مصرف کنید.

برش عمل جراحی تیروئید

پانسمان محل جراحی

 • اگر پزشک در رابطه با چگونگی مراقبت از برش محل جراحی با شما صحبت کرد، از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید.
 • چنانچه پزشک به شما دستورالعمل خاصی برای مراقبت از برش جراحی نداد، می توانید از این دستورالعمل های کلی و توصیه های عمومی ذکر شده در زیر پیروی کنید:
 • بعد از بیست و چهار ساعت تا چهل و هشت ساعت پس از عمل جراحی، دو بار در روز محل برش را با آب تمیز بشویید.
 • از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید، چرا که باعث کند شدن روند بهبودی می شود.
 • ممکن است از محل برش جراحی ترشحاتی داشته باشید. در این صورت با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک چگونگی مراقبت از آن و نحوه مدیریت آن را به شما خواهد گفت.

گلو درد پس از عمل جراحی

عکس العمل هر فردی نسبت به فرد دیگر پس از عمل جراحی متفاوت است. ولی به طور کلی پس از عمل جراحی اکثر افراد احساس خستگی می کنند و به احتمال زیاد برای چند روز دچار گلو درد می شوند.

ممکن است نه تنها در محل برش جراحی، بلکه حتی در عضلات قسمت فوقانی کمر و شانه ها نیر احساس درد داشته باشید.

دردی که احساس می کنید به خاطر موقعیت گیری سر و گردن شما در اتاق عمل و در حین عمل است.

در بیمارستان به شما مسکن تزریق می شود و برای کنترل درد در منزل برای شما قرص های مسکن تجویز می شود.همچنین گلو دردی که پس از عمل جراحی به آن دچار می شوید به خاطر قرار دادن لوله های بیهوشی در گلوی شما در حین عمل جراحی است.

برای تسکین گلو درد خود می توانید از قرص یا اسپری آن استفاده کنید.

همچنین ممکن است گردن شما کمی متورم شود و یا در همگام قورت دادن غذا احساس کنید که توده ای در گلوی شما وجود دارد. این وضعیت بین چند روز تا یک هفته پس از عمل جراحی  بهبود خواهد یافت. در صورت مشاهده تورم ناگهانی در گردن بلافاصله با مطب جراح خود تماس بگیرید.

ممکن است پس از عمل جراحی، سطح کلسیم شما کاهش یابد. به وجود آمدن این اختلال مربوط به غدد پاراتیروئید است که وظیفه ی آن حفظ تعادل کلسیم در بدن است. کاهش سطح کلسیم را می توان طی یک آزمایش خون مورد بررسی قرار داد.

همچنین اگر احساس بی حسی و گزگز در انگشتان، دست ها، پاها و یا دور دهان خود داشتید، پزشک خود را در جریان بگذارید تا دستورالعمل های جدیدی در رابطه با مصرف کلسیم برای شما تجویز کند.

دکتر آرش توفیق

فوق تخصص جراحی عروق 

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من جراحی تیروئید داشتم و اون را کامل در آوردن میخواستم بدونم آیا سیگار یا قلیون برام مشکلی داره یا ن؟؟اگه مشکلی داره تا چند وقته ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   بله همیشه مشکل دارن

  2. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   بله همیشه مشکل دارن

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شادی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  10 روز پیش عمل شدم و در این مدت قرص کلسیم-دی هر 6 ساعت مصرف میکردم. تیروئید به طور کامل برداشته شد. آیا باید همین روند رو ادامه بدم. یا میتونم کنار بذارم؟ مصرف روزانه یک عدد ضرر نداره برام؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   داروخونه رو دکتر معالجتون با توجه به وضعیتتون تنظیم می کنه

  2. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   داروها  رو دکتر معالجتون با توجه به وضعیتتون تنظیم می کنه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر چهارمحالی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام حدود دوماه است عمل تیروئید انجام دادم کامل برداشته شده. یک هفته بعد از عمل سمت چپ بدنم زیر دنده ها احساس درد میکنم دلیل درد از چی هست. دکتر قلب رفتم چکاپ کامل انجام دادم گفتن قلبت مشکلی نداره. لطفا راهنمایی کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   باید بررسی شود

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام. من ۲۴ روز پیش به دلیل داشتن غده تیروئیدم را کامل در آوردم. الان باید ید درمانی کنم، از دیروز توی گلوم حس میکنم انگار یه چیزی اندازه کپسول گیر کرده، طبیعیِ؟
  و اینکه بعد از ید درمانی الان که تیروئید ندارم رژیم ِ خاصی باید بگیرم؟ مثلا ماهی کم بخورم چون ید داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   حالت شما طبیعی است و برای رژیم غذایی با جراح مربوطه مشورت کنید

 • تصویر کاربر فردین چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام من 9ساله جراحی تیروعید انجام دادم وچون پاتولوژی بدخیم نشون داد کل تیروعید رو برداشتم اما کلیه هام دچار سنگ کلیه وکیست شده که تعداد واندازه اونها هم زیاده می خواستم ببینم چه غذاهایی رونباید بخورم؟ درباره ی ویتامین D کلسیم چی؟ چی کار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   برای بررسی پاراتیروئید مراجعه کنند

 • تصویر کاربر زهره چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  دوماه است که تیروئیدم را کامل برداشتم ولی صدام رفت و خیلی کم شد الان کمی بهتر شده ولی مثل قبل نیست آیا باید تا 6 ماه صبر کنم یا برای معالجه اقدام کنم وآیا وقت از دستم نمیگذره اگر تا 6 ماه صبر کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   بای ۶ ماه صبر کنن

 • تصویر کاربر قاسمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  در تاریخ ۱۱/۰۹/۹۹عمل جراحی تیروئید کردم و کامل برداشته شدحالا بعداز ۴روز که از عمل جراحی می گذره بالای محل بخیه ها کمی ورم کرده آیا احتیاج هست که به پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   بايد به جراح مربوطه مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر Narges شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام، یک ماه است جراحی تیروئید انجام دادم و تیروئیدکامل برداشته شده الان دچار تنگی نفس شدم و با انجام یک کار کوچک به شدت نفس نفس میزنم.آیا جای نگرانی هست و باید چه اقدامی انجام بدهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   بايد به جراح مربوطه مراجعه فرماييد

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من نزدیک دویاسه سال که تروئیدموبرداشتم نزدیک یکسال صورتموبدنم و رم میکنه یبوست شدیدم دارم مال تروئیدورمم وقتی پیش دکتر میرم خوب میشم ولی بعددوماه دوباره همینجوری میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   كم كاري تيروييد دارين

 • تصویر کاربر میثم شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  من 18تیرعمل تیرویید انجام دادم تخلیه تیرویید بو داول مهر ید درمانی رفتم بعد از ید درمانی یبوست شدید دارم بطوریکه 5روز اجابت مجاز ندارم آیا این هم از عوارض ید درمانی ونبود تیرویید هست لطفاً راهنمائی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله ممكن است باشد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر