یکی از متخصصین عروق پا به نکته جالبی اشاره می‌کند که اگر همه رگ‌های خونی بدن را پشت سر هم قرار دهیم، می‌توانیم آن‌ها را دو بار دور کره زمین بپیچیم. سیستم این نسبت‌های کیهانی از لوله‌های منعطف خیلی بزرگ و خیلی کوچک ساخته‌شده‌اند که همه این‌ها سیستم گردش خون عروق را تشکیل می‌دهند. مأموریت جراح عروق، سلامت رگ‌‌ها و سرخرگ‌ها از جمله درمان گرفتگی رگ پا است.

چه زمانی باید به متخصص عروق مراجعه کنید؟

هرگونه شرایط غیر عادی که سیستم عروقی را تحت تأثیر قرار دهد، بیماری عروقی محسوب می‌شود. ممکن است تصور کنید متخصص عروق فقط بر بیماری‌هایی تمرکز می‌کند که بر سیستم عروقی تأثیر می‌گذارد، ولی همیشه این‌طور نیست.

در ادامه در این مقاله همراه ما باشید تا متوجه شوید که یک متخصص عروق چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند و در چه شرایطی باید با یکی از این متخصصین مشورت کنید؟

کار متخصصین عروق چیست؟

متخصص عروق، رگ‌های خونی و سیستم لنفاوی را درمان می‌کند که بخشی از سیستم ایمنی بدن است و تعادل مایعات را حفظ می‌کند.

متخصص عروق در همه زمینه‌های مرتبط با مداخله‌های عروقی و جراحی آموزش دیده است.

بسیاری از مشکلات عروقی با مصرف دارو، تغییر سبک زندگی، ورزش‌کردن و رژیم سالم درمان می‌شوند ولی زمانی‌که لازم است جراحی انجام شود، جراح عروق نمی‌تواند فقط جراحی را انجام دهد و بعد برای همیشه با بیمار خداحافظی کند.

متخصص عروق با هر کدام از بیمارانش در ارتباط است تا مشکلات عروقی طولانی مدت را تحت نظر داشته باشد. این موضوع بسیار مهم است که بیمار با پزشک خود احساس راحتی کند و مطمئن باشد که دکتر عروق به صلاح او عمل می‌کند.

علاوه بر این، متخصص عروق می‌تواند زخم‌هایی که درمان آن‌ها بسیار طولانی شده‌است را هم درمان کند. 7/6 میلیون نفر از جمعیت آمریکا، از افراد با قطع عضو گرفته تا بازماندگان از سرطان، همه دچار این مشکل هستند.

بعضی از متخصصین عروق، در زمنیه درمان زخم‌ های دیابتی آموزش دیده‌اند و می‌توانند به فرآیند درمان زخم سرعت ببخشند و به‌طور کلی کیفیت زندگی افراد  دیابتی را بهبود دهند. هم‌چنین می‌توانند جلوی به‌وجود آمدن مجدد  زخم و یا پیشرفت آن را بگیرند.

درمان زخم واریس با لیزر

چه زمانی باید به متخصص عروق مراجعه کنید؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که هر زمان که شرایط عروقی پیدا کردید، یا علائم بیماری‌های عروقی را در خودتان مشاهده کردید، باید به متخصص مراجعه کنید.

معمولا پزشک یا متخصص قلب شما را به یک متخصص عروق معرفی می‌کند. برای مثال، ممکن است برای درد و تورم پاهایتان به پزشک خود مراجعه کنید و بعد متوجه شوید که به ترومبوز سیاهرگ عمقی مبتلا شده‌اید.

با این حال، اگر در شرایطی قرار دارید که خطر زیادی تهدیدتان می‌کند، اگر سیگار می‌کشید و دیابت و یا فشار خون بالا دارید، باید برای احتیاط با یک متخصص عروق مشورت کنید و پرونده تشکیل دهید. در این شرایط اگر مشکلی برایتان پیش بیاید، پزشک‌ از تمام سوابق پزشکی شما آگاهی کامل دارد.

 

رایج ‌ترین بیماری های عروقی

مشکلات متنوعی مرتبط با شرایط عروقی وجود دارد ولی سه نوع از آن‌ها بسیار شایع هستند:

1. آمبولی ریه و لخته شدن خون در وريدها DVT

خون همیشه در بدن شما در حال جریان است ولی بعضی مواقع جریان خون به اندازه‌ کافی خوب نیست. این اتفاق ممکن است بعد از جراحی، در دوران بارداری یا نشستن به مدت طولانی رخ دهد. زمانی‌که این اتفاق می‌افتد، شما در معرض خطر ابتلا به ترومبوز سیاهرگ عمقی یا DTV قرار گرفته‌اید.

اگر میخواهید در مورد بیماری dvt بیشتر بدانید روی لینک زیر کلیک کنید:

رگ‌های شما به حرکت ماهیچه‌های اطراف آن‌ها و هم‌چنین به ضربان قلب که خون را از طریق رگ‌ها جابه‌جا می‌کند، وابسته است. رگ‌ها دریچه‌ای دارند که اجازه نمی‌دهند خون به عقب برگردد و در دست‌ها یا پاهایتان انباشته شوند. زمانی‌که سرعت جریان خون کاهش پیدا می‌کند، موادی چسبنده یا همان مواد لخته‌شدن خون شکل می‌گیرند و باعث می‌شوند که سلول‌های خونی به یکدیگر بچسبند و توده‌ای را ایجاد کنند. ترومبوز سیاهرگ عمقی زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های چسبنده باعث ایجاد لخته خون می‌شوند.

لخته خون می‌تواند در رگ (معمولا در رگ پا) شکل بگیرد و پخش شود. اگر قسمتی از لخته خون وارد جریان خون شود، از طریق رگ ها حرکت می‌کند و اول به شکم و بعد به قلب می‌رود و در آخر وارد ریه می‌شود. لخته خون می‌تواند در رگ‌ها متوقف شود و رگ‌های خونی را مسدود کند. اين مشكل جدي لخته شدن خون در وريدها يا دي وي تي نام دارد كه مي تواند منحر به آمبولي ريه شده و براي همیشه به ریه آسیب جدی بزند و یا حتی منجر به مرگ شود.  

علائم آمولی ریه شامل موارد زیر می‌شود:

⚠️ تنگی نفس

⚠️ تیر کشیدن شدید قفسه سینه

⚠️ سرگیجه

⚠️ سرفه همراه با خون

2. سندروم احتقان لگن (PCS)

حدود 15 درصد از زنان بین 20 تا 50 سال در طول زندگی‌شان دچار درد لگن شده‌اند که با رگ‌های واریسی لگن مرتبط بوده‌است. با این حال، هزاران زن وجود دارند که از این شرایط رنج می‌برند و اصلا نمی‌دانند ریشه این درد کجاست.

بی حس شدن انگشتان پا به چه دلیل است؟

زنان زمانی‌که می‌نشینند و یا می‌ایستند، سندروم احتقان لگن باعث ایجاد ناراحتی شدیدی می‌شود و این اتفاق به‌دلیل ورم تخمدان و یا ورم رگ‌های لگن و انسداد رگ بالایی ایلیاک که نزدیک‌ترین رگ به ناحیه لگن است، رخ می‌دهد. اگز زنانی که مبتلا به سندروم احتقان لگن هستند دراز بکشند، درد و ناراحتی از بین می‌رود زیرا رگ دیگر فشرده نیست و فشار روی آن کاهش پیدا می‌کند.

بعد از معاینه کامل زنان یا معاینه لگن که احتمال مشکلات دیگر لگنی را از بین می‌برد، بیمار به یک متخصص عروق معرفی می‌شود که بتواند از طریق روش‌هایی با حالت تهاجمی کم، سندروم احتقان لگن را تشخیص دهد. این روش‌ها شامل: اِم آر آی (MRI)، اولتراسوند،  ونوگرافی (venography) لگن و اولتراسوند درون‌رگی می‌شود.

سندروم احتقان لگن

3. سکته مغزی

سالانه حدود هفتصد هزار نفر از مردم آمریکا سکته می‌کنند ولی تعداد زیادی از آن‌ها زنده می‌مانند. نزدیک به پنج میلیون نفر از افرادی که از سکته نجات پیدا کرده‌اند، در حال حاضر مراقب سلامت خود هستند. این شرایط را مدیون کمک‌های متخصصین عروق هستیم.

اختلالات گردش خون در مغز منجر به سکته می‌شود. سه نوع از مهم‌ترین سکته‌ها شامل: ایسکمی (ischemic)، هموراژیک (hemorrhagic) و حمله ایسکمی گذرا (TIAs) (سکته ناقص) می‌شود.

علائم ناگهانی و هشداردهنده سکته به شرح زیر است:

 • احساس بی‌حسی و ضعف
 • گیجی
 • سرگیجه
 • سردرد شدید

اگر هر کدام از علائمی که به آن شاره شد را در خود مشاهده کردید خیلی سریع با پزشک خود مشورت کنید.  

اگر شما به هر کدام از مشکلات عروقی، از رگ‌های واریسی گرفته تا بیماری سرخرگ محیطی (PAD)، دچار هستید یا با زخمی درگیر هستید که درمان نمی‌شود حتما به متخصص عروق مراجعه کنید.


دکتر آرش توفیق جراح عروق در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سام سه شنبه ۶ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام مادر من چند وقتی هست که گر گرفتگی کف پا وکف دست دارد طوری که کف پاهایش ترک برمی‌دارد واریس دارد وجان چند وقتی خود به خود پاهایش کبود می‌شود انگار رگ هایش پاره می‌شود مخصوصا وقتی کمی ناراحت شده رگ هایش باد می‌کند ام بعد از چند ساعت کبودی هایی که روی انگشتانش ایجاد شده بود از بین می‌رود ما خیلی نگران هستیم اگر می‌شود یک راهنمایی بکنید تا ما پیگیر درمانشان بشویم.خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۶ مهر ۰( 7 ماه پیش)
   عکس هایی از این وضعیت ها که نوشتید بگیرید و بعد بیایید من ببینمشون
 • تصویر کاربر حسینی دوشنبه ۵ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوبید ،من کرونا گرفتم ی دفعه تو باشن راستم درد شدید گرفت انگار رگ گرفت به پای راستم زد درد شدید ، الان سه ماه از این موضوع میگذره هنوز پام بی حس هست احساس سنگینی داره مور مور میشه و تو باسنم انگار رگ گرفته چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق دوشنبه ۵ مهر ۰( 7 ماه پیش)
   عصب سباتیک است به متخصص اعصاب مراجعه کنین
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  در حالت عادی و در حالت استراحت و راه رفتن پنجه و انگشتان هر دو پا حالت کم حسی و مور مور شدن دارد و در هنگام راه رفتن با احساس داغ شدن و گرگرفتگی و تا حدی درد همراه است.
  از زمان نوجوانی فقط بهنگام راه رفتن احساس گرم شدن کف پا را داشته ام و بمرور زمان بیشتر شده است و از ۸ سال پیش بعد از برداشتن روده بزرگ این پروسه تسریع یافته لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 8 ماه پیش)
   باید نوار عصب از هر دو پاتون بگیرین
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  علت درد پای راست چی .۳۶ ساله هستم .یک هفته با پادرد شدید دارم .دکتر قلب وعروق رفتم گفتن باید دکتر عروق مراجعه کنم .واریس هم دارم درد پام از واریس هست .ممنونم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق دوشنبه ۱ شهریور ۰( 9 ماه پیش)
   مراجعه فرمایید تا درمانش کنیم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۹ ساله هستم ۱۰ سال پیش عمل مینسک و رباط پا انجام دادم ودر موقع استراحت DVT کرده وآمبولی ریه گرفتم . هنوز هم دوتا پاهایم ورم می کنن وجوراب واریس هم می پوشم بعضی موقع هم در پاهایم لخته دیده مشه خواستم از آقای دکتر سوال کنم این مشکل من با جراحی حل مشه یا اینکه حضوری خدمت برسم.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 9 ماه پیش)
   بستگی به محل لخته دارد
 • تصویر کاربر ساناز پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  عرض سلام و احترام. من چند روزه در ناحیه سیاتیک و فقط و فقط یک نقطه روی باسن سمت چپ احساس درد شدید دارم. به تبع این درد و بواسطه واریسی که دارم درست پشت زانو م هم درد میکنه، طوری که احساس میکنم به سختی پام تا میشه. اما فاصله سیاتیک تا زانو درد نداره لطفاً راهنمایی م می‌فرمایید مشکل کجاست؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   باید ام ار ای کنین و به جراح اعصاب مراجعه کنین

 • تصویر کاربر امیرحوت پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن یک تصادف کردم سرم روعمل کردن وقتی داشتن منومیبردن اتاق عمل تشنج کردم بیست روز توکما بودم وقتی ازهوش اومدم طرف راستم ظیفه طرف پای راستم لنگ میزنه میشه مشاوره ای بدی چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   باید فیزیوتراپی کنین

 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۳۸ سالمه و ده ساله دیابت دارم
  و دیابتمم زیر نظر پزشک غدد است
  و کنترل شدس اما هشت سال است که از ناحیه دودست احساس درد شدید، بی حسی ،و خواب رفتگی دارم
  ب نظر شما باید ب دکتر عروق مراجعه کنم ؟چون دکتر ارتوپد و غددم نتونستن این مشکل را حل کنند
  سپاس گزارم از زحمات شما🙏
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   بی حسی دستها و پاها از عوارض دیابت است و درمان ندارد. با کنترل قند خون جلوی پیشرفت آنرا بگیرید.

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام بیماری ۵۸ ساله بعد از جراحی دچار لخته خون در ران پای چپ شده بنظرتون ما چکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   باید درمان مناسب دی وی تی را انجام دهید.

 • تصویر کاربر کامیار چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر وقت بخیر.مادر من به بیماری کرونا مبتلا شد وبعد از ۷ روز از ابتلا شدید ریوی به کرونا دچار تورم وقرمزی وسیاهی هر دو پا از قسمت زانو به پایین تا انتهای انگشتان پا شدند.بعد از بستری در بیمارستان همزمان درمان کرونا شروع شد.بعد از انجام سونوگرافی داپلر در بیمارستان دکتر رادیولوژیست نوشتند عدم ترومبوزیت در هردو اندام تحتانی.دکتر داخلی بیمارستان ابتدا آمپول انوکسپارین برای پاها تزریق وبعد از مدتی دکتر داروی ریواروکسابان نوشتند .حال مادرم رو به بهبودی رفت وهمزمان قرمزی وتورم کمتر شد .الان مادرم با حال عمومی خوب در منزل هستند ودکتر هم برای پاشون داروی ریواروکسابان وپنتوکسی فیلین رو تجویز کردند وگفتند به مرور باید لخته جذب بشه.الان فقط انگشتان پاشون حالت سیاه شدگی دارند وبه میزان خیلی کم هرروز شاهد تغییر رنگ هستیم.وبین بعضی انگشتان دچار عفونت وزخم میشه. به نظرتون همین داروها رو ادامه بدیم یا داروی جدید ودرمان دیگری رو میفرمایید.تصاویر الان پاها رو فرستادم.با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   بنظر میاد انگشتان در اثر لخته سیاه شدند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر