آنوریسم آئورت شکمی ناحیه ای بزرگ شده در قسمت تحتانی رگ اصلی است که خون بدن را تأمین می کند (آئورت). آئورت از قلب از طریق مرکز قفسه سینه و شکم عبور می کند. آئورت بزرگترین رگ خونی در بدن است، بنابراین پارگی آنوریسم آئورت شکمی می تواند باعث خونریزی تهدید کننده زندگی شود، قبل از اینکه این اتفاق بیفتد می تواند توسط جراحی اصلاح شود. بسته به اندازه آنوریسم و ​​سرعت رشد آن، درمان و انتظار از جراحی متفاوت است.

آنوریسم آئورت شکمی

وقتی دیواره رگ‌ها ضعیف می‌شوند، یک انبساط بالن ‌مانند در آنها ایجاد می‌شود که آنوریسم نامیده می‌شود. این مشکل بیشتر در آئورت شکمی رخ می‌دهد. آئورت شکمی یک رگ مهم است که خون را به سمت پاها می‌برد.

پاره شدن آنوریسم آئورت شکمی پانزدهمین دلیل اصلی مرگ‌ومیر در کشور و دهمین دلیل اصلی مرگ‌ومیر در مردان بالای 55 سال است.

درمان آنوریسم آئورت شکمی

علائم آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی اغلب بدون علائم به آرامی رشد می کند و تشخیص آنها را دشوار می کند. برخی از آنوریسم ها هرگز پاره نمی شوند. برخی کوچک می مانند و برخی نیز با گذشت زمان گسترش می یابند.  

اگر آنوریسم آئورت شکمی در حال بزرگ شدن باشد، ممکن است متوجه علائم زیر شوید:

 • درد عمیق و مداوم در شکم یا کنار شکم
 • کمردرد
 • نبض در نزدیکی شکم

درصد کمی از بیماران مبتلا به آنوریسم آئورت شکمی علائم زخم روی پا و انگشتان پا را بروز می‌دهند چون پلاک یا لخته خون متعلق به جایی دیگر از بدنشان در پا و انگشتان پا جمع می‌شود.

علت آنوریسم آئورت شکمی

علت آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم می تواند در هر نقطه از آئورت ایجاد شود، اما بیشتر آنوریسم آئورت در بخشی از آئورت که در شکم شما است رخ می دهد. تعدادی از عوامل می توانند در ایجاد آنوریسم آئورت شکمی نقش داشته باشند، از جمله:

تصلب شرایین

آترواسکلروز هنگامی ایجاد می شود که چربی و سایر مواد روی مخاط رگ جمع شوند.

فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند به دیواره های آئورت آسیب برساند و ضعیف شود.

بیماری های عروق خونی

اینها بیماری هایی هستند که باعث التهاب رگ های خونی می شوند.

عفونت در آئورت

عفونت باکتریایی یا قارچی ممکن است باعث آنوریسم آئورت شکمی شود.

ضربه

به عنوان مثال، حادثه رانندگی می تواند باعث آنوریسم آئورت شکمی شود.

عوامل خطر آنوریسم آئورت شکمی

عوامل خطر آنوریسم آئورت شکمی شامل موارد زیر است:

مصرف دخانیات

سیگار کشیدن قوی ترین عامل خطر آنوریسم آئورت شکمی است که می تواند دیواره های آئورت را تضعیف کند. نه تنها خطر ایجاد آنوریسم آئورت را دارد بلکه پاره شدن رگ آئورت را نیز افزایش می دهد.

افزایش سن

آنوریسم آئورت شکمی اغلب در افراد 65 سال به بالا رخ می دهد.

مرد بودن

مردان بسیار بیشتر از زنان دچار آنوریسم آئورت شکمی می شوند.

سفیدی پوست

افرادی که سفید پوست هستند بیشتر در معرض خطر آنوریسم آئورت شکمی هستند.

سابقه خانوادگی

داشتن سابقه خانوادگی آنوریسم آئورت شکمی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

آنوریسم های دیگر

وجود آنوریسم در رگ خونی دیگر، مانند شریان پشت زانو یا آئورت در قفسه سینه، ممکن است خطر ابتلا به آنوریسم آئورت شکمی را نیز افزایش دهد.

عوارض آنوریسم آئورت شکمی

پارگی در یک یا چند لایه از دیواره آئورت (تشریح آئورت) یا پارگی آنوریسم از عوارض اصلی است. پارگی می تواند باعث خونریزی داخلی تهدید کننده حیات شود. به طور کلی، هرچه آنوریسم بزرگتر شود و سریعتر رشد کند، خطر پارگی آن بیشتر است.

علائم و نشانه های پارگی آنوریسم آئورت می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد ناگهانی، شدید و مداوم شکم یا کمر، که می تواند به عنوان احساس پارگی توصیف شود
 • فشار خون پایین
 • نبض تند
 • آنوریسم آئورت همچنین شما را در معرض خطر ایجاد لخته خون قرار می دهد.

اگر لخته خون از دیواره داخلی آنوریسم رد شود و رگ خونی را در جای دیگری از بدن شما جمع کند، باعث درد شده یا جریان خون در پاها، انگشتان پا، کلیه ها و اندام های شکم را مسدود می کند.

عوارض آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم کاذب

آنوريسم واقعي (true) تورم رگ هست و همه لايه هاي رگ دور تورم وجود دارند. اگر رگ پاره شود و ساير بافت هاي غير عروقي دور انرا بگيرند و خون را بداخل مجرا برگردانند، تورمي ايجاد مي شود كه به ان انوريسم كاذب مي گویند.

تشخیص آنوریسم آئورت شکمی

اکثر موارد آنوریسم آئورت شکمی هیچ علائمی ندارند و به صورت تصادفی در طول معاینه برای یک بیماری دیگر تشخیص داده می‌شوند.

# مراجعه به متخصص جراحی عروق

 اگر این بیماری در شما تشخیص داده شد، به یک جراح عروق مراجعه کنید.

# تشخیص آنوریسم با تصویربرداری

سونوگرافی یک آزمایش بدون درد، مقرون‌به‌صرفه و بی‌خطر است و اغلب برای تشخیص و سنجش اندازه آنوریسم آئورت شکمی به کار می‌رود.

با استفاده از سی‌تی آنژیوگرافی، اندازه، جایگاه و شدت آنوریسم مشخص می‌شود. این تست نیاز به اشعه و تزریق یک رنگ کنتراست در رگ دارد. اما سی‌تی آنژیوگرافی اطلاعات آناتومی ارزشمندی در اختیار پزشک قرار می‌دهد و به جراح عروق کمک می‌کند تا بهترین نوع درمان را تعیین کند.

درمان آنوریسم آئورت شکمی

درمان این بیماری به اندازه آنوریسم بستگی دارد.

# آنوریسم آئورت شکمی کوچک 

ریسک پاره شدن آنوریسم آئورت شکمی کوچک (با قطر کمتر از 5 سانتی متر) بسیار پایین است اما باید تحت نظارت باشد.

# درمان آنوریسم آئورت صعودی

 آنوریسم آئورت شکمی بزرگ‌تر معمولا قطر بیش از 5 تا 5 ونیم سانتی متر را داراست. آنوریسم آئورت شکمی که سریع رشد کند و علامت داشته باشد معمولاً بهبود می‌یابد. در عمل جراحی باز یک گرافت در رگ قرار داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل عمل جراحی ترمیم آنوریسم آئورت صعودی

– درمان آنوریسم آئورت شکمی با جراحی

درمان آنوریسم آئورت شکمی
استنت گرافت آئورت

– درمان آنوریسم آئورت شکمی با استنت گرافت

همه چیز در مورد واسکولار و عمل اندوواسكولار

درمان خانگی آنوریسم آئورت شکمی

برای آنوریسم آئورت شکمی، پزشک احتمالاً به شما پیشنهاد می کند که از بلند کردن وسیله های سنگین، وزنه برداری و فعالیت بدنی شدید خودداری کنید تا فشار خون شما بیش از حد افزایش نیابد، که باعث فشار بیشتر آنوریسم شود.

استرس می تواند فشار خون شما را بالا ببرد، بنابراین سعی کنید از درگیری و قرار گرفتن در موقعیت های استرس زا خودداری کنید. اگر در زندگی خود یک بحران عاطفی را پشت سر می گذارید، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است لازم باشد داروهای شما را تنظیم کند تا فشار خونتان بیش از حد بالا نرود.

درمان خانگی آنوریسم آئورت شکمی

درمان دارویی آنوریسم آئورت

درمان دارویی آنوریسم آئورت شکمی به اندازه آن بستگی دارد. اگر کمتر از 5 سانتی متر باشد، پزشک ممکن است ابتدا سعی کند آن را با دارو درمان کند. متخصص عروق ممکن است داروهایی مانند مسدود کننده های بتا و مسدود کننده های کلسیم را برای کاهش فشار خون و آرام سازی رگ های خونی تجویز کنند. این داروها احتمال پارگی یا ترکیدن آنوریسم آئورت شکمی را کاهش می دهند.

قرص ناتا ماید برای چیست؟

ناتا ماید برای کاهش فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در بزرگسالان استفاده می شود. اینداپامید یک داروی دیورتیک یا ادرار آور است. علاوه بر این، ناتا ماید عروق خونی را گشاد می کند تا خون راحت تر عبور کند. این کار به کاهش فشار خون کمک می کند.

پیشگیری از آنوریسم آئورت شکمی

حفظ سلامتی، همیشه بهترین نوع پیشگیری از بیماری ها می باشد. برای جلوگیری از آنوریسم آئورت شکمی یا جلوگیری از بدتر شدن آنوریسم آئورت، موارد زیر را انجام دهید:

دکتر آرش توفیق فوق تخصص جراحی عروق

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خانم چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من دختر 18 سالمه و قدم 163 و وزنم 42 من تقریبان سه ساله ک نبضی تو معدم هست ک میندازه و بعضی وقتا هم برامدگی داره یعنی بالا میاد و دوباره میره امکانش هست ک انوریسم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 6 روز پیش)
   نه طبیعیه
 • تصویر کاربر عبداله پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پنج سال پیش وسایل سنگین بلند کردم که در قسمت شکم احساس درد شدید داشتم پیش چندتا طبیب محلی رفتم گفتن ناف ات افتاده که برام گرفتنش از دوسال به این طرف توده شکمی ضربان دار در زیر ناف دارم که درد میکنه و باعث خستگی مفرط مخصوصا در قسمت پاها میشه و مفصل فمورال پای راستم درد میکنه ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   باید مراجعه کنین
 • تصویر کاربر سودابه دوشنبه ۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  هر دو پای من بعد از کمی فعالیت به شدت دچار تورم می شود.
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق دوشنبه ۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش)
   نیاز به بررسی دارد
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام من ۵۳سال دارم ساق هردو پا دارای لک های قهوه ای پررنگ میباشدساق پای راست زخم شده وعفونت داره دیابت هم ندارم سال ۹۳ همچین موردی داشتم تب شدید کردم بستری شدم وبعدبهبودی ترخیص الان یک ماه شده دوباره زخم شده مربوط به کش بابای جوراب بوده و الان زیاد شده راهنمایی تون رو خواستارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق یکشنبه ۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   احتمالا مشکل نارسایی وریدی دارین

 • تصویر کاربر alone سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من دختر و 32 سال سن دارم زیر 50 کیلو و 159 قد
  ولی مشکلی که دارم ساق جفت پاهام حالت گرفتگی پیدا کرده درواقع درد و سوزش بیشتر انگار کش اومده باشه کف دست هام هردو دست بخصوص راست از قسمت انگشت کوچیک نرسیده به مچ این قسمت که با فشار دادن دستم برای بلندشدن بود دچار همون مدل درد شدن هر حرکتی حالت گرفتگی برام ایجاد میکنه بالای زانوی راستم هم همین حالت رو داره و از دیشب که سه روز از شروع حالتام میگذره پشت ران پای راستم هم همین درد رو داره کف پای راستمم مثلا وقت پایین اومدن از یه ارتفاع بیست سی سانتی هواسم نباشه هم به درد اومده و درد از قسمت زانو به پایین توی پاهام دارم امروز صبح هم با سوزش و دردساق پا ی چپ بیدارشدم البته حدود یک ماه پیش دوبار با درد گرفتگی در ساق پای راست ازخواب بیدارشدم درد خیلی شدید بودولی زود خوب شد هر دوبار
  من معمولا کف دست و پاهای سردی دارم حدودو چهارسال قبل افتادم و تاندون پای راستم گفتن اسیب دیده و پاره شده فقط یک ماه گچ گرفتن و بعد چندماه اتل و گفتن باید راه بری روش همیشه قسمت پشت پام حالت درد داره مثل ضربه بخوره و کقتی زباد راه برم تا صاق پام هم میاد البته درد شدید نیست و اینکه هرچندوقت یک بار انگشت شست پام از پایین حالت بی حسی و گز گزمانند پیدا میکنه و خوب میشه خودش
  این حالت گز گز کرد رو گاها توی انگشتای دستامم دارم مشکل میکرن عصبی هم برام تشخیص داده شده ولی اکثرا فقط دچار سردرد در قسمت چپ سر و چشم چپ میشم که باعث کوچی شدن چشم چپ و بزرگ شدن چشم راست میشه و اگه سردرد ادامه دار باشه حتی درحد کم این حالت شده چندروز بمونه چشمام البته مشکلم دراین مواقع فشارمغزی و فشاربه اعصاب چشم تشخیص داده شده
  البته مدت ها پیش از مشکلات معده رنج میبردم که دراخر با اندسکپی حدود ده روز پیش مشخص شد اچ پیلوری معده دارم و شروع به درمان شدم درمانم به این صورت بود که قرص بیسموتان 120 صبح 2 عدد شب هم 2 عدد قرص نورپازال 20 صبح 1 عدد شب 1عدد.قرص کلاریترومایسین 500 صبح 1 عدد شب 1 عدد و قرص مترونیدازل250 صبح 2 عدد شب 2 عدد گفتن درمان 2 هفته ای. بعد از مصرف 5 روز حالات تحوع و داشتم ولی مشکل فشار مغز بلا هم دارم و عود کرد روز 5 درمان با درد شدید درناحیه چپ مغز و متمایل به مرکز و چشم چپ جوری چشم چپ کوچیک و چشم راست بزرگ تر میشه و همینطور که تا دوسه ساعت امکان حرکت و حتی از حالت نشسته به پایین تر بردن سرم ممکن نبود به شدت عرق میکردم و ضعف حالت تحوع و عق زدن و لرزش دستام و سرگیجه شدید .عصرش رفتم دکتر مغز و اعصاب نوار مغزی گرفتم گفتن فشار مغزی بالا تعید شده ولی به علت مصرف داروهای معده درمان خاصی ممکن نیست و فقط پروپنالول 20 هر 12 ساعت 1 عدد و قرص دابل بول روزی 1عددد تا پایان دوهفته درمان مصرف کنم.از قبلش هم قرص ارگتامین c برای دردمیکرن دکتر داده بود که تدخل دارویی نده مصرف کرده بودم .سردردم به شدت بهترشد بعداز گذشت حدودا 2 روز ولی هنوز چشمم کوچی تر بود یکم و درد میومد و میرفت ولی با شدت کمتر و ضعف و حالت تحوع و نفس تنگی و دهن تلخ و داشتم بلافاصله بعداز تعید فشار مغزیم دکتر قرص میترونیدازل رو کلا کنسل کردن حالت تحوع کمترشده تلخی داعمی دهان کمی کمترشد
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   سلام مشکلات شما را مطالعه کردم ولی در حیطه تخصصی من نیست باید با متخصص مغز و اعصاب پیگیری کنید

 • تصویر کاربر زهره پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  درقسمت ران پا وپشت آن یک سال است که به صورت نواری کشیده شده وفرورفته چکاربایدکنم شایدبرای اضافه وزن باشه درقسمت ران
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   می توانید عکس آنرا ارسال کنید تا پاسخ دهم

 • تصویر کاربر کبری یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  باسلام پدر بنده 68ساله هست و 9سال پیش سکته مغزی کرده و طرف چپ بدن تقریبا فلج هست الان شکستگی مهره کمری داشته در آم آر آی آنوریسم شکمی هفت سانتی و آنوریسم سینه ای 6سانتی مشخص شده‌ آیا برای ایشان عمل جراحی جوابگو هست؟
  قرص ناتامید، آملودیپین، متورال، اسویکس و دیپاکین استفاده میکنند این داروها برای آنوریسم خطرناک نیستند.
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   بايد حتما استنت گرافت آئورت يعني عمل اندوواسكولار آئورت انجام بشود كه عمل بسته و از طريق آنژيو هست. دارو ها را ادامه دهند

 • تصویر کاربر بنفشه سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام پاهای مادرم بیشتراز۲۰ساله که درد زیادی داره و خواب و آرامش ازش گرفته شده هیچ دارویی نه گیاهی و نه شیمیایی موثرنبوده هنگام مالش پا بادگلوی شدید اتفاق می افتاد بعلت نامعلوم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   test

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر