آئورت، رگ خونی اصلی می باشد که خون را از قلب به بدن منتقل می کند. شکل این رگ شبیه به عصا با دسته ی خمیده می باشد. آنوریسم آئورت صعودی یک برآمدگی و ضعف غیرطبیعی در آئورت در نقطه ی پیش از خمیدگی می باشد.

اگر آنوریسم آئورت پاره شود، می تواند باعث خونریزی شود که خطر مرگ را به همراه دارد. آنوریسمی که در معرض پارگی قرار دارد، نیاز به عمل جراحی ترمیمی دارد. بسته به علت، اندازه و میزان رشد آنوریسم آئورت توراسیک، درمان می تواند از مراقبت تا عمل جراحی اورژانسی متفاوت باشد.به طور ایده آل، عمل جراحی باید در صورت لزوم برنامه ریزی شود.

علائم آنوریسم آئورت صعودی

برخی از آنوریسم های آئورت صعودی هرگز پاره نمی شوند و یا منجر به علائم قابل توجهی نمی شوند. این مشکل، اغلب به طور تصادفی در زمانی کشف می شود که اشعه ایکس قفسه سینه یا هر تصویربرداری دیگری، برجستگی در آئورت را نشان می دهد.

اگر علائم موجود باشند، شامل موارد زیر می شوند:

ضرورت درمان آنوریسم آئورت صعودی

اگر آنوریسم آئورت بزرگ و یا در حال رشد باشد، در اسرع وقت نیاز به عمل جراحی ترمیمی دارد. در برخی موارد، می تواند عمل جراحی را به تعویق انداخت.

عوارض جراحی آنوریسم آئورت صعودی

ترمیم آنوریسم آئورت، عمل جراحی بزرگی ست که نیاز به بیهوشی دارد. این جراحی، برای مغز و قلبی خطراتی را به همراه دارد. جراحی بزرگ معمولا خطر لخته شدن خون در رگ های بزرگ پاهای فرد بیمار را در طول عمل جراحی یا پس از آن در پی دارد.

دیگر خطرات عمل جراحی ترمیم آنوریسم آئورت عبارتند از:

ممکن است براساس شرایط پزشکی خاص خطرات دیگری را داشته باشید. در مورد هرگونه دغدغه و نگرانی پیش از عمل باید با پزشک متخصص صحبت کنید.

آمادگی برای عمل جراحی ترمیم آنوریسم آئورت صعودی

توصیه های لازم برای آماده شدن جهت عمل جراحی شامل موارد زیر می باشد:

 • پزشک شما رویکرد عمل را توضیح خواهد داد و هر سؤالی که دارید از او بپرسید.
 • از شما خواسته می شود که رضایت نامه برای انجام این عمل را امضا کنید. فرم را با دقت بخوانید و هر نکته ای که برای شما واضح نیست را بپرسید.
 • تیم جراحی شما بررسی پزشکی کاملی را انجام می دهند. این بررسی می تواند شامل معاینه فیزیکی و تاریخچه ی پزشکی کامل شما، اشعه ی ایکس ویژه، اسکن های توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)، آزمایش خون و رویکردهایی برای بررسی سلامت ریه ها و قلب شما باشد. پزشک متخصص شما همچنین می تواند اکو از قلب شما را تهیه کند.
 • اگر شما باردار هستید و فکر می کنید ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر شما به دارو، لاتکس، ید، نوارو یا مواد بیهوشی (موضعی یا کلی ) حساسیت خاصی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

از پزشک خود سؤال کنید پیش از عمل جراحی چه کارهایی انجام دهید. در پایین، فهرستی از مراحل معمول که ممکن است از شما خواسته شود آمده است:

 • با پزشک خود درباره ی داروهایی که مصرف می کنید صحبت کنید، داروهایی از قبیل رقیق کننده ی خون، داروهای گیاهی و داروهای بدون نسخه. این امکان وجود دارد که قبل از جراحی از شما خواسته شود که مصرف داروهای خاصی را قطع کنید.
 • اگر هنوز سیگار می کشید، از پزشک خود بخواهید، چه مدت زمانی پیش از عمل جراحی نیاز به قطع سیگار وجود دارد. سیگار کشیدن خطر لخته شدن خون و نیز مشکلات تنفسی را به همراه دارد.
 • از خوردن و آشامیدن قبل از جراحی، معمولا پس از نیمه شب در شب قبل خودداری کنید.

مراحل جراحی ترمیم آنوریسم آئورت صعودی

عمل جراحی ممکن است 5 ساعت یا بیشتر طول بکشد. شما ممکن است در طول زندگی خود به چندین عمل جراحی ترمیم نیاز داشته باشیم. این امر بستگی به سلامت دریچه آئورت و سرخرگ های قلب دارد. 

با پزشک خود درباره ی فرآیند جراحی خود صحبت کنید.

مراقبت های پس از جراحی ترمیم آنوریسم آئورت صعودی

ممکن است لازم باشد که به مدت 10 روز یا بیشتر پس از عمل جراحی در بیمارستان بستری باشید. برای چند روز اول، شما در بخش مراقبت های ویژه (ICU) خواهید بود. شما از طریق لوله ها تغذیه خواهید کرد که این لوله ها به تنفس شما کمک می کنند و نیز مایعات را از بدن شما تخلیه می کنند. 

به محض بهبودی، پزشک شما به تدریج لوله ها را خارج می کند. در طول این مدت، کادر پزشکی، برای ترمیم برش  و شروع به راه رفتن به شما کمک خواهند کرد. پزشک، برای کنترل درد و حالت تهوع برای شما دارو تجویز خواهد کرد.

زمانی که وضعیت جسمانی شما به اندازه کافی برای رفتن به خانه مساعد بود، نیاز به دنبال کردن دستورالعمل های داروها، کنترل درد، رژیم غذایی، فعالیت و مراقبت از زخم خواهید داشت. حتماً تمام دستورالعمل ها را دنبال می کنید و داروهای تجویز شده را به موقع مصرف می کنید.

پزشک شما دستورالعمل های دیگری درباره ی آنچه که پس از عمل باید انجام دهید ، ارائه خواهد کرد. در اینجا یک فهرست معمول آورده شده است:

 • تا زمانی که دستورالعمل دیگری ارائه نشود، از بلندکردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • تا زمانی که جراح شما اجازه نداده نباید رانندگی کنید. از کسی بخواهید تا شما را از بیمارستان به خانه ببرد.
 • به تدریج فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید (این فرآیند ممکن است چندین هفته طول بکشد).
 • از پزشک خود سوال کنید چه زمانی می توانید حمام، رانندگی، کار و فعالیت جنسی خود را از سر بگیرید.
 • وقتی که پزشک شما تأیید کرد، به طور منظم پیاده روی کنید. این زمان را 30 دقیقه ، 5 بار در هفته در نظر بگیرید.
 • زخمهای خود را برای هر گونه تورم، قرمزی، خونریزی یا تخلیه بررسی کنید.
 • هرگونه افزایش درد، تب، درد قفسه سینه، تنگی نفس، افزایش تورم یا ریتم قلب نامنظم و سریع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • رژیم غذایی سالمی برای قلب خود داشته باشید و یک وزن سالم را حفظ کنید. از خوردن غذاهایی که نمک و چربی بالایی دارند خودداری کنید.
 • فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشید. فشار خون بالا، باعث ایجاد فشار بر روی محل های برش و قلب خواهد شد.
 • سیگار نکشید و از دخانیات استفاده نکنید.

دکتر آرش توفیق

جراح عروق و متخصص واریس پا

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام پدرم 70 سالش وگرفتی عروق داشتن دکترگفت باید عمل بشه گرفتی زیاد وپدرم عمل کردن وبعد ازعمل یکی ازپاهای پدرم سیاه شود وبی حس ودکتر دوباره اونو به اتاق عمل برد وگفتن خون لخته شده وبعد ازعمل دوم پای پدرم تغییر نکرد ودکتر جواب درستی بهمون نمی ده الان ماباید چکار کنیم تورو خدا کمکمون کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 4 هفته پیش)
   الان دو بار عمل شده هر کاری می شده حتما کردن
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما اقای دکترواقعاخداپدرومادرتون رو بیامرزه داشتم سوالها وجوابهای شمارومیخوندم واقعاکمتردکترهایی مثل شماپیدامیشه باوجودمشغله کاری بازم جواب مارومیدیدواقعاواقعاخدابه خودت وخانواده محترم سلامتی بده
  یه سوال داشتم دلیل ورم دست وانگشتان دست بعدازبیدارشدن ازخواب چیه وراه درمانش ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   ممکن است از روماتیسم باشد باید به پزشک مراجعه کنین

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام یکساله عمل تیرویید انجام دادم ید ۱۵۰ گرفتم الان قند ناشتا ۱۵۰ شده ربطی داره به عمل در ضمن تا آخر عمر چه نکاتی رعایت کنیم به خاطر اینکه تیرویید نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   ارتباط با قند ندارد . هر روز باي قرص تيروييد بوخورد

  2. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   ارتباط با قند ندارد . هر روز بايد قرص تيروييد بوخورید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر و خسته نباشید. بعداز مراجعه من به شما گفتید چون پای چپ نبض نداشت و پای راست دکتر قلبم گفته بود نبض ضعیف است و شما گفتید پای راست نبض داره ولی پای چپ نه.سی تی گرفتم ازپاها دکتر قلبم بعداز دیدن عکس گفت پای که نبض نداره رگ روبریدن
  و گفت باید من پیاده روی و ورزش کنم و با آب ولرم ماساژ بدم تا نیاز به عمل جراحی پیدا نکنم. و اومدم خونه بهش پیام دادم گفت اون رگی که درزمان جراحی بسیت شده بدن بجای اون رگهای دیگه ای ساخته و خونرسانی میکنه.چون من دریچه فلزی دارم و وارفارین با آسپرین میخورم و بارها عمل جراحی قلب باز شدم به علت بیماری قلبی مادرزادی.آقای دکتر به نظر شما اگر این طور که میگن باشه باتوجه به اینکه وارفارین با آسپرین میخورم مشکلی و خطری نیست برای من؟؟خواشمندم من را راهنمایی فرمائید چون من به دلیل عمل های مختلف قلب میترسم از خونه بیرون برم به دلیل شیوع کرونا ویروس و فقط برای آزمایش خون میرم بیرون آنهم برای اینکه بدونم چطوری وارفارین با آسپرین ادامه بدم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   متن و مطالب طولاني ايت در صورت تمايل مي تونن ويزيت انلاين بشوند . با منشي هماهنگ كنند

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر از شما بابت وقتی که میگذارید...
  آقای دکتر نتجه پاتولوژی رو براتون ارسال میکنم لطفا برای اقدامات بعدی من رو راهنمایی بفرمایید
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   جهت درمان بايد مراجعه كند

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۸ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۲ روز هست که عمل کردم سرفه هام بیشتر شده واینکه سمت راست گردن ورم دارد که سفت اول فکر میکردم که رگ گردنم خشک شده اما اونجاست چون ماساژ دادم برطرف نشد بدتر شده انگار سمت بالا پایین بخیه به کل ازهم جداست چون رگ اصلا کشیده نمیشه انگار که حبس شده وچیزی هست که نمیزاره حرکت کنه این عمل دومم هست به نظرتون چیکار کنم دکتر جواب منطقی به من نمیده ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرش توفیق شنبه ۸ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   نوع عمل و نوع بيماري و پاتولوژي

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر