جراحی سرطان معده که از طریق آن قسمتی از معده برداشته ‌می‌شود، گاسترکتومی نام دارد. انواع مختلفی از گاسترکتومی وجود دارد و نوع آن به مرحله و شرایط سرطان بستگی دارد.

در سرطان معده، ممکن است یکی از انواع جراحی‌های زیر انجام شود:

1- گاسترکتومی جزئی که جراح، قسمتی از معده‌تان را برمی‌دارد

2- گاسترکتومی کامل، که جراح کاملا معده را بر می‌دارد.

3- گاسترکتومی همراه با برداشتن مری که جراح معده و قسمتی از لوله غذا (مری) را بر می‌دارد.

جراح ممکن است برای از بین‌بردن کامل سرطان، مجبور شود قسمتی از عضوی را بردارد که نزدیک معده قرار دارد. این کار بستگی به میزان پیشروی سرطان دارد.

برای درمان سرطان معده، کدام جراحی بهتر است؟

نوع جراحی که برای سرطان معده نیاز دارید، به موارد زیر بستگی دارد:

  • مرحله و نوع سرطان
  • موقعیت سرطان در معده

عمل جراحی‌ که برای برداشتن معده سرطانی انجام می‌شود، عمل بزرگی است؛ پس نیاز به بیهوشی کامل دارد و شما باید در تمام طول مدت جراحی، بیهوش باشید.

ممکن است نیاز باشد تا برای انجام این عمل جراحی به مراکز تخصصی مراجعه کنید.

بیشتر افراد به جراحی نیاز دارند تا قسمتی از معده یا کل آن را بردارند. نیاز نیست استوما انجام دهید.

در سرطان‌هایی که هنوز خیلی پیشرفت نکرده‌اند و خفیف هستند، دکتر می‌تواند فقط پوشش معده را بردارد. برای برداشتن پوشش معده جراح از یک لوله انعطاف‌پذیر (اندوسکوپ) استفاده می‌کند. این روش، برداشتن مخاط آندسکوپی (EMR) نام دارد.

عمل سرطان معده

برداشتن قسمتی از معده

اگر سرطان در انتهای قسمت پایینی معده شما مشاهده شود، جراح ممکن است تا دو سوم معده‌تان را بردارد که به آن، جراحی جزئی می‌گویند.

اندازه قسمتی که قرار است برداشته‌شود به موقعیت سرطان بستگی دارد. هم‌چنین جراح ممکن است قسمتی از ورقه‌ای نازک از بافتی را بردارد که معده را در جای خود نگه داشته‌است (چادرینه).

بعد از جراحی، معده کوچکتر می‌شود و دریچه (ماهیچه اسفنکتر قلبی) بین مری و معده همچنان در جای خودش باقی می‌ماند.

برداشتن معده

این جراحی در شرایطی انجام می‌شود که سرطان در قسمت میانی معده باشد. جراح، کل معده و کل چادرینه را بر می‌دارد. این جراحی، یک گاسترکتومی کامل است که  در آن مسیر گوارشی با روش Roux-en Y بازسازی می‌شود. جراح، مری را به روده کوچک متصل می‌کند.

برداشتن معده و قسمتی از مری

این جراحی زمانی انجام می‌شود که سرطان در قسمتی از معده است که به مری متصل می‌شود. جراح، معده و قسمتی از مری را برمی‌دارد. این جراحی، گاسترکتومی همراه با برداشتن مری است.

جراح، پایین‌ترین قسمت و سومین قسمت معده شما را نگه می‌دارد و آن را وارد لوله می‌کند. او این لوله را به قسمت باقی‌مانده مری متصل می‌کند.

برداشتن غده‌های لنفاوی

در طول عمل جراحی، جراح، معده و نواحی اطراف آن را معاینه می‌کند. آن‌ها تمام غده‌های لنفاوی که در اطراف معده و در طول رگ‌های خونی اصلی به سمت معده، وجود دارند را برمی‌دارند.

جراح، زمانی غده‌های لنفاوی را بر می‌دارد که سلول‌های سرطانی در آن مشاهده شوند. این سلول‌های سرطانی از سرطان اصلی به غده‌های لنفاوی سرایت کرده ‌است. برداشتن غده‌های لنفاوی خطر عودکردن دوباره سرطان را در آینده کاهش می‌دهد.

هم‌چنین به دکتر نشان می‌دهد که شیمی‌درمانی چگونه پیش رفته ‌است و در مورد میزان پیشروی سرطان (مرحله سرطان) اطلاعات بیشتری نشان می‌دهد. این جراحی به پزشک در انتخاب نوع درمان کمک می‌کند.

تعداد غدد لنفاوی که جراح بر می‌دارد، متفاوت است. برای افرادی که جراحی برای آن‌ها خیلی مناسب نیست، غدد لنفاوی ای برداشته می‌شوند که نزدیک‌ترین فاصله را با معده دارند.

عمل جراحی سرطان معده چگونه انجام می‌شود؟

برای برداشتن قسمت سرطانی از معده باید عمل باز یا جراحی سوراخ کلید (لاپراسکوپی) انجام دهید. بیشتر افراد جراحی باز انجام می‌دهند.

الف- جراحی باز

نوع جراحی شما به موقعیت سرطان در معده بستگی دارد. هم‌چنین تا حدودی به جراحتان بستگی دارد که چه نوع جراحی را برای شرایط شما ترجیح می‌دهد. انواع مختلف جراحی شامل موارد زیر است:

  • گاسترکتومی جزئی که از طریق شکافی در شکم انجام می‌شود.
  • گاسترکتومی کلی که جراح با ایجاد یک شکاف در شکم کل معده را بر می‌دارد.
  • گاسترکتومی سینه‌ای شکمی همراه با برداشتن مری که در آن، جراح با ایجاد شکافی در شکم یا سینه، معده و مری را بر می‌دارد.

با توجه به نوع جراحی که انجام می‌دهید، ممکن است یکی از جای زخم‌های زیر را داشته‌باشید:

⛔ یک جای زخم عمودی روی شکم (عمودی)

⛔ جای زخمی شبیه به حرف V برعکس روی شکم (زخم منحنی)

⛔  جای زخمی روی قفسه سینه در قسمت راست یا چپ و جای زخمی دیگر پایین‌تر از قسمت میانی شکم (زحم قفسه سینه)

ب- جراحی سوراخ کلید

جراحی سوراخ کلید، جراحی لاپراسکوپی و کم تهاجمی هم نامیده می‌شود. در این روش، عمل جراحی بدون نیاز به ایجاد شکافی بزرگ در شکم انجام می‌شود.

جراح می‌تواند از طریق جراحی سوراخ کلید، قسمتی از معده یا کل آن را بردارد.

برای این جراحی شما باید به یک مرکز تخصصی مراجعه کنید و از جراحی آموزش‌دیده و متخصص بخواهید تا این عمل را برایتان انجام دهد.

جراح، شش تا هشت شکاف کوچک در شکم شما ایجاد می‌کند. آن‌ها از یک لوله بلند به‌نام اندوسکوپ، استفاده می‌کنند.

◼ انجام جراحی سوراخ کلید

لاپراسکوپ به یک دوربین فیبر نوری متصل می‌شود. با این روش می‌توان تصویری از داخل بدن را روی صفحه‌ای مشاهده کنیم. سپس جراح با ایجاد شکافی دیگر، ابزار دیگری را برای انجام عمل جراحی داخل بدن فرو می‌کند.

با استفاده از لاپراسکوپ و دیگر ابزارها، جراح، معده را آزاد می‌کند تا بتواند کل آن یا قسمتی از آن را بردارند. سپس آن‌ها قسمت باقی‌مانده معده را به روده متصل می‌کنند و اگر کل معده را بردارند، مری را به روده وصل می‌کنند.

جراحی لاپاراسکوپی معده

◼ دستور‌العمل‌‌های کشور انگلیس برای جراحی سوراخ کلید

نهاد ملی سلامت و ارتقای مراقبت‌های پزشکی (NICE) دستور‌العمل‌هایی را در مورد جراحی سوراخ کلید ارائه کرده‌است. در شرایط ذکرشده جراحان می‌توانند قسمت سرطانی معده را بردارند ولی باید به نکات زیر توجه کنند:

⚠️ درباره خطرات و مزایای جراحی با بیمار صحبت کنید.

⚠️ بیماران را دقیق معاینه کنید.

⚠️ در مورد مشکلاتی که بیماران دارند اطلاعات جمع‌آوری کنید و با توجه به آن‌ها گزارش دهید.


دکتر آرش توفیق فوق تخصص جراحی عروق

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر