انواع جراحی تیروئید [ کدام یک بهتر است؟]

در جراحی تیروئید یا عمل تیروئیدکتومی همه یا قسمتی از غده تیروئید، برداشته می شود. تیروئید غده پروانه ‌شکلی است که در قاعده گردن قرار گرفته و وظیفه آن ترشح هورمون‌هایی است که جنبه‌های مختلف متابولیسم بدن از جمله ضربان قلب و میزان سوخت و ساز انرژی را تنظیم می کند.

برای درمان اختلالات تیروئید، از جمله سرطان، بزرگ شدن غیرطبیعی تیروئید (گواتر) و پرکاری تیروئید از عمل تیروئید استفاده می کنند.

اینکه در عمل تیروئید چقدر از غده تیروئید برداشته می شود به علت انجام جراحی و نوع اختلال بستگی دارد. اگر فقط قسمتی از تیروئید برداشته شود، این غده می تواند بعد از عمل به صورت عادی به فعالیت خود ادامه دهد اما اگر طی این جراحی کل غده تیروئید برداشته شود، باید روزانه هورمون تیروئید مصرف کنید تا نقش طبیعی غده تیروئید برایتان ایفا کند.

در چه مواردی عمل تیروئید انجام می شود؟

عمل تیروئید

1- سرطان تيروئيد

رایج‌ ترین علت جراحی تیروئید، سرطان است. اگر فردی سرطان تیروئید داشته باشد برداشتن همه یا بخش زیادی از این غده می تواند به درمان آن کمک کند.

2- درمان گوارتر

اگر غده تیروئید فرد به طرز غیر طبیعی و آزاردهنده‌ای بزرگ شده باشد و باعث مشکلاتی از جمله تنگی نفس، تورم یا در برخی موارد پرکاری تیروئید بیمار شود، پزشک توصیه می کند همه یا بخشی از غده تیروئید را با عمل تیروئید خارج کنند.

3- پرکاری تیروئید

اگر غده تیروئید فرد به طرز غیر طبیعی و آزاردهنده‌ای بزرگ شده باشد و باعث مشکلاتی از جمله تنگی نفس، تورم یا در برخی موارد پرکاری تیروئید بیمار شود، پزشک توصیه می کند همه یا بخشی از غده تیروئید را با عمل تیروئید خارج کنند.

4-ندول های تیروئیدی مشکوک

اگر غده تیروئید فرد به طرز غیر طبیعی و آزاردهنده‌ای بزرگ شده باشد و باعث مشکلاتی از جمله تنگی نفس، تورم یا در برخی موارد پرکاری تیروئید بیمار شود، پزشک توصیه می کند همه یا بخشی از غده تیروئید را با عمل تیروئید خارج کنند.

خطرات تیروئید کتومی

جراحي تيروييد معمولا عمل بی‌خطری است ولی مانند هر جراحی دیگر می تواند عوارضی را در پی داشته باشد.

از جمله عوارض احتمالی این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

⛔ خونریزی

⛔ عفونت

خطرات تیروئید کتومی

 

⛔ پایین آمدن سطح هورمون پاراتیروئید (کم‌کاری پاراتیروئید) که بر اثر آسیب ناشی از جراحی یا برداشتن غدد پاراتیروئید اتفاق می افتد.

این غده ها در پشت تیروئید قرار می گیرند و کلسیوم خون را تنظیم می کنند. کم‌کاری پاراتیروئید سطح کلسیوم خون را پایین می آورد و باعث بیحسی، سوزنی شدن یا احساس گرفتکی در بدن فرد می شود.

  • انسداد مسیر تنفسی به دلیل خونریزی
  • گرفتگی یا ضعیف شدن دائمی صدا به دلیل آسیب رسیدن به عصب حنجره

قبل از عمل تیروئید چه دارویی بخوریم؟

اگر پرکاری تیروئید داشته باشید، پزشک قبل از جراحی، داروهایی مانند محلول ید و پتاسیم برایتان تجویز می کند تا عملکرد غده تیروئید منظم شود و احتمال خونریزی پایین بیاید.

معمولا فرد باید برای مدت مشخصی قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن غذا خودداری کند تا دچار عوارض داروی بیهوشی نشود.

جراحی تیروئید

قبل از اینکه تاریخ جراحی را مشخص کنید، با یکی از دوستان یا اعضای خانواده‌تان هماهنگ کنید تا روز جراحی در خانه بمانند و از شما مراقبت کنند. همچنین قبل از اینکه برای انجام جراحی به بیمارستان بروید باید جواهرات و اشیاء ارزشمندتان را در خانه بگذارید.

قبل از عمل

جراحان معمولا عمل تیروئیدتکتومی را با داروی بیهوشی انجام می دهند. در نتیجه فرد در طی جراحی، بیهوش می شود. این دارو معمولا به صورت گاز یا مایع است. بیهوشی با ماده ی مایع با استفاده از سرم در داخل رگ بیمار تزریق می شود. برای استفاده از گاز بیهوشی، دکتر،  ماسکی را جلوی دهان فرد می گیرد تا از طریق تنفس، آن را وارد بدن او کند. سپس نوعی ماسک تنفسی داخل نای فرد می گذارند تا او بتواند در طی فرایند، نفس بکشد.

قبل از عمل، تیم جراحی فرایندهای زیادی را روی بدن فرد انجام می دهند تا مطمئن شوند که ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون او در طی فرایند، ثابت باقی می ماند. برای این کار آن ها یک فشارسنج دور بازو و یک نوار قلب به سینه فرد متصل می کنند.

جراحی غده تیروئید

در حین عمل

وقتی داروی بیهوشی اثر کرد، جراح در قسمت پایین و وسط گردنتان یک بریدگی ایجاد می کند. این بریدگی اغلب روی یکی از چین‌های گردن، صورت می گیرد تا بعد از بهبود یافتن زخم، جای بریدگی دیده نشود. بعد از ایجاد بریدگی، جراح تیروئید، بسته به نوع اختلال تیروئیدی، همه یا بخشی از غده تیروئید فرد را خارج می کند.

اگر تیروئیدبرداری به خاطر سرطان اتفاق افتاده باشد، پزشک علاوه بر برداشتن غده، گره‌های لنفاوی اطراف را هم معاینه می کند و برمی دارد. 

◼ مدت زمان جراحی تیروئید

جراحی تیروئید معمولا بین یک تا دو ساعت طول می کشد اما بسته به میزان جراحی ممکن است کمی از این زمان کوتاه تر یا طولانی‌تر هم شود.

مراقبت های بعد از عمل تیروئید

بعد از جراحی غذه تیروئید، بیمار را به اتاق ریکاوری می برند و از او مراقبت می کنند تا به هوش بیاید. وقتی اثر داروی بیهوشی کاملا از بین رفت، بیمار را به یکی از اتاق‌های بیمارستان منتقل می کنند.

در این هنگام زیر گلوی بعضی از بیماران درن تخلیه می گذارند تا خون یا مایعات اضافه از بریدگی خارج شود و صبح روز بعد آن را برمی دارند.

مراقبت های بعد از عمل تیروئید

✅ بعد از جراحی می توانید مانند روزهای عادی غذا و آب بخورید. بسته به نوع عملی که داشته اید ممکن است همان روز از بیمارستان مرخص شوید یا اینکه پزشک توصیه کند یک شب در بیمارستان بستری باشید.

✅ وقتی مرخص شدید، می توانید به فعالیت‌های روزمره‌تان بازگردید؛ اما برای انجام کارهای سخت، بلندکردن اشیاء سنگین یا ورزش‌های طاقت‌فرسا باید بین یک هفته تا ده روز صبر کنید.

✅ برای اینکه جای زخم کاملا از بین برود، حدود یک سال طول می کشد. در این مدت برای پوشاندن جای زخم می توانید به توصیه پزشک از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

روشهای جراحی تیروئید

روش‌های زیادی برای تیروئیدتکتومی وجود دارد که در زیر به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

جراحی تیروئید معمولی

در این روش پزشک برشی را در وسط گردن ایجاد می کند تا به طور مستقیم به غده تیروئید دسترسی پیدا کند. برای بیشتر افراد این نوع عمل تیروئید توصیه می شود.

انواع ديگر حراحي تيروييد مثل روش داخل دهاني و آندوسكوپيك هستند كه در مراحل تحقيقات قرار دارند

نتیجه جراحی

عواقب طولانی‌مدت این جراحی به میزان برداشتن غده تیروئید بستگی دارد:

◼ برداشتن قسمتی از غده تیروئید

  • اگر فقط قسمتی از غده برداشته شود، قسمت باقی‌مانده آن وظیفه کل غده تیروئید را بر گردن می گیرد و ممکن است دیگر نیازی به تیروئید درمانی و استفاده از دارو نباشد

◼ برداشتن تمام غده تیروئید

  • اگر کل غده تیروئید برداشته شود، بدون مصرف دارو و جایگزین کردن آن، بدن نمی تواند هورمون تیروئید تولید کند. در نتیجه فرد علائم کم‌کاری تیروئید را از خودش نشان می دهد. پس کسانی که کل غده را خارج می کنند باید روزانه قرصی بخورند که ترکیبی از هورمون‌های لوتیروکسین (لوووسیل، ضدتیروئید و یونی تیروئید) را داشته باشد

فهرست مطالب

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

0
0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر